Zamknij

Policjanci z Leszna świętowali na Rynku. Były awanse i odznaczenia, także dla naszego redakcyjnego kolegi (zdjęcia, film)

Tekst i fot. J.W. 21:23, 21.07.2025 Aktualizacja: 22:18, 21.07.2025
Skomentuj

Policjanci z Leszna obchodzili swoje święto. Prawie 60 z nich otrzymało awanse na wyższy stopień służbowy.

Uroczysty apel, z okazji miejskich obchodów Święta Policji, zorganizowano w poniedziałkowe popołudnie, 21 lipca na Rynku w Lesznie. Okazji było kilka, m.in. 20-lecie nadania Komendzie Miejskiej Policji w Lesznie sztandaru. 

W uroczystości wzięli udział m.in. sekretarz stanu w MSWiA Wiesław Szczepański, komendant wojewódzki policji w Poznaniu inspektor Tomasz Olczyk, parlamentarzyści, władze Leszna i powiatu leszczyńskiego, przedstawiciele innych służb mundurowych, byli szefowie leszczyńskiej komendy policji. Wydarzenie uświetniła kompania honorowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Inspektor Piotr Gorynia, szef leszczyńskiej policji, mówił podczas uroczystości, że 106-letnia historia tej formacji mundurowej jest pełna wyzwań, ofiar, ale tez dumy i profesjonalizmu. Przypomniał, że w tym roku przypada 100-lecie obecności kobiet w policji.

- To wyjątkowa rocznica, która przypomina o pionierskiej roli, odwadze i determinacji pierwszych funkcjonariuszek. Dziś kobiety stanowią integralną część naszej formacji - są funkcjonariuszkami liniowymi, śledczymi, kierowniczkami  jednostek,  ekspertkami  w  wielu  dziedzinach oraz pracownicami cywilnymi. Ich wkład zarówno historyczny, jak i  współczesny jest nieoceniony. Dzisiejsze obchody to okazja do wyrażenia im szacunku oraz moment by inspirować kobiety do  podejmowania  służby  i  pokazania, że  mundur nie zna  płci – zna natomiast odwagę, poświęcenie i profesjonalizm. Dziękuję Warn Drogie Panie za zaangażowanie, siłę i wrażliwość, ale i piękno, które   wnosicie do naszej służby każdego dnia.

Szef leszczyńskiej policji mówił także:

- Bycie policjantem to nie tylko zawód - to służba. To zobowiązanie, które trwa 24 godziny na dobę, niezależnie od pory dnia, świąt czy pogody. Policja to jeden z filarów demokratycznego państwa prawa, instytucja zaufania publicznego, której codzienna praca ma fundamentalne znaczenie dla życia nas wszystkich. To trudna i czysto niewdzięczna praca, pełna ryzyka, ale także ogromnej satysfakcji płynącej z niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Nie sposób też nie wspomnieć o pracownikach cywilnych Policji , bez których codzienne funkcjonowanie naszej jednostki byłoby po prostu niemożliwe. Wasza praca, choć często niewidoczna, stanowi fundament naszej organizacji. Dziękuję Wam za zaangażowanie, lojalność i codzienną rzetelność.

Inspektor Gorynia podziękował również władzom samorządowym miasta Leszna, powiatu leszczyńskiego oraz gmin tego powiatu - za realne wsparcie, dobre i cenne rady, mile słowa i za pomoc finansową, za inwestycje w sprzęt, infrastrukturę, co przekłada się na zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców

- Cieszę się, ze dzisiejsze święto możemy przeżywać tutaj - w sercu Leszna - razem z mieszkańcami,  w  atmosferze wspólnoty i wzajemnego szacunku. To bardzo ważne, bo Policja to nie jest formacja obok społeczeństwa - my jesteśmy jego częścią, jego służbą i jego tarczą – zauważył komendant miejski policji w Lesznie.

[FOTORELACJA]10998[/FOTORELACJA]

Wiceminister Wiesław Szczepański przypomniał o jeszcze jednym jubileuszu – 35. rocznicy utworzenia niezależnego związku zawodowego policjantów. Podziękował stróżom prawa, że dbają o bezpieczeństwo mieszkańców Leszna i powiatu leszczyńskiego. Podkreślił, że z badania opinii społecznej wynika, że ponad 90% osób w Polsce czuje się bezpiecznie w swoim miejscu zamieszkania, co pokazuje jak ważna i cenna jest praca policji. Szczepański dodał, że w sierpniu trafi do parlamentu projekt ustawy, która zapewni każdemu policjantowi dodatek mieszkaniowy. Wspomniał, że przyjęto też projekt ustawy o modernizacji służb mundurowych, w ramach której rząd przeznaczy 13 miliardów złotych m.in. na doposażenie tych służb, w tym policji. Mówił też o pracach nad Kartą Rodziny Mundurowej. Zauważył, że w tym roku w kraju do służby przyjęto prawie 3600 nowych policjantów.

- Wszystko to pokazuje, że w policji warto służyć - podkreślił. 

Podczas apelu awanse na wyższe stopnie służbowe otrzymało 58 leszczyńskich policjantów, w tym trzech przedterminowo – na podinspektora: Paweł Nowaczyk – zastępca komendanta miejskiego i Krzysztof Ziemba – naczelnik Wydziału Dochodzeniowo–Śledczego komendy oraz na nadkomisarza Łukasz Marciniak – naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego.

Ponadto awansowanych zostało: 2 policjantów w korpusie oficerów starszych, 34 w korpusie aspirantów, 4 w korpusie podoficerów, 15 w korpusie szeregowych.

Przyznano też odznaczenia. Brązowym Medalem Za zasługi dla Policji uhonorowany został Grzegorz Rusiecki, prezydent Leszna. Srebrny Medal za Długoletnią Służbę nadany przez prezydenta RP otrzymała podkomisarz Monika Żymełka, oficer prasowy KMP w Lesznie - odebrała go w miniony piątek podczas wojewódzkich obchodów Święta Policji w Poznaniu. Brązową Odznaką „Zasłużony Policjant” wyróżnieni zostali: podkomisarz Krystian Sikorski – dyżurny KMP w Lesznie i aspirant sztabowy Anna Mrózek z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego komendy - pani Anna odebrała odznakę podczas wojewódzkich obchodów Święta Policji.

[FOTORELACJA]11000[/FOTORELACJA]

Podczas uroczystości 65 policjantek i policjantów oraz przedstawicieli władz samorządowych, instytucji, stowarzyszeń, służb oraz firm wspierających działania leszczyńskiej Policji zostało wyróżnionych medalami nadanymi przez przewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów. Wśród nich był nasz redakcyjny kolega, dziennikarz Jacek Witczak, który specjalizuje się w tematyce policyjnej. 

Z okazji 100-lecia Kobiet w Policji policjantkom oraz pracownicom zatrudnionym w leszczyńskiej jednostce wręczono okolicznościowe statuetki.

Obchody zakończył pokaz musztry paradnej w wykonaniu kompanii honorowej KWP w Poznaniu i Orkiestry Dętej Miasta Leszna.

W program wydarzenia wpisywało się także otwarcie wystawy poświęconej historii leszczyńskiej Policji przygotowanej przez komendę, Archiwum Państwowe w Lesznie i Miejską Bibliotekę Publiczną. Ekspozycję można oglądać do końca sierpnia przy leszczyńskim Ratuszu.

Na rynku funkcjonowało policyjne miasteczko, można było porozmawiać ze stróżami prawa, obejrzeć policyjny sprzęt i wyposażenie (radiowozy, motocykle, armatkę wodną Tajfun), zobaczyć  policyjne konie z komendy miejskiej w Poznaniu, czy też zajrzeć na stoisko profilaktyczne i do strefy promocyjnej policji.

[REAKCJA]77015[/REAKCJA]

 

(Tekst i fot. J.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%