Ważny komunikat w sprawie katastrofy samolotu F16, do której doszło 28 sierpnia na lotnisku w Radomiu, wydała Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Przypomnijmy, że w wypadku zginął pilot, major Maciej Slab Krakowian, dobrze znany także wszystkim widzom Antidotum AirShow w Lesznie.
[ZT]77995[/ZT]
Major Krakowian lubił Lotnisko w Lesznie i kilkukrotnie wystąpił na leszczyńskich pokazach. Przyjeżdżał do Leszna także prywatnie, był m.in. rok temu na pierwszej Leszczyńskiej Nocy Balonowej. Podczas tegorocznej nocy, która odbyła się 30 sierpnia, oddano hołd zmarłemu pilotowi.
[ZT]78059[/ZT]
Slab zginął w czasie prób do pokazów lotniczych w Radomiu. F16, którego pilotował, rozbił się na płycie lotniska. Pilot nie zdołał się katapultować, nie miał żadnych szans, aby przeżyć katastrofę.
W poniedziałek, 22 września Prokuratora Okręgowa w Warszawie poinformowała o wynikach badań zapisów czarnych skrzynek z rozbitego F16. Odczyty były prowadzone w laboratorium w Stanach Zjednoczonych.
- Wszystkie rejestratory były sprawne i zawierały zapis technicznych parametrów tragicznego lotu - napisano w komunikacie opublikowanym na oficjalnej stronie prokuratury. Całe oświadczenie zamieszczamy poniżej.
Śledztwo w sprawie katastrofy trwa. Przypomnijmy, że wszystkie loty samolotów wojskowych na pokazach zostały wstrzymane i zakaz ten wciąż obowiązuje.
W związku ze śledztwem w sprawie katastrofy w ruchu powietrznym samolotu F16 do której doszło 28 sierpnia 2025 r. w Radomiu, Prokuratura Okręgowa w Warszawie informuje, że przeprowadzone zostały na terenie Stanów Zjednoczonych w jednym z licencjonowanych laboratoriów kilkudniowe badania ujawnionych i zabezpieczonych na miejscu zdarzenia wszystkich rejestratorów parametrów lotu – tzw. czarnych skrzynek. Wszystkie rejestratory były sprawne i zawierały zapis technicznych parametrów tragicznego lotu.
Zapisy te będą analizowane w dalszym toku śledztwa. Badania rejestratorów odbyły się w obecności polskiego prokuratora z Departamentu do Spraw Wojskowych Prokuratury Krajowej i eksperta z Laboratorium Kryminalistycznego Żandarmerii Wojskowej. Równocześnie na terenie Stanów Zjednoczonych trwały niezależne czynności i badania prowadzone przez członków polskiej Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego. Logistyczne wsparcie zapewniła Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, zaś formalności organizacyjne zostały dopełnione z pomocą służb dyplomatycznych RP i Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Prokurator Piotr Antoni Skiba Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie
[ZT]78609[/ZT]
[ZT]78596[/ZT]
[ZT]78598[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz