Zamknij
REKLAMA

Świętują przeciwlotnicy. W piątek koszary będą otwarte dla mieszkańców

14:33, 29.08.2019 | J.W. Fot. archiwum
REKLAMA
Skomentuj

W Lesznie odbywają się centralne obchody Święta Wojsk Obrony Przeciwlotniczej. Dzisiaj, w czwartek, odbywa się sympozjum, jutro, w piątek w leszczyńskich koszarach odbędzie się dzień otwarty i uroczystość z odznaczeniami i awansami.

- Centralne obchody tego święta co roku odbywają się w innej jednostce, w tym roku przyszła kolej na 4. Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy, którego pododdziały stacjonują także w Lesznie - mówi kapitan Dariusz Kwaśniewski, oficer sekcji wychowawczej 4. Zpplot. - Leszczyńskie obchody zgromadzą około 400 żołnierzy - przeciwlotników z całego kraju, zarówno z Wojsk Lądowych, jak i Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej.

Obchody święta rozpoczęło dzisiaj sympozjum naukowe poświęcone teraźniejszości i przyszłości obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej (odbywa się w auli PWSZ). Poza żołnierzami biorą w nim  udział m.in. przedstawiciele firm przemysłu obronnego. Podczas sympozjum prelegenci mówili m.in. o wkładzie polskiego przemysłu zbrojeniowego w rozwój wojsk obrony przeciwlotniczej, czy tez o eksploatacji przeciwlotniczych zestawów rakietowych Poprad. Taki sprzęt, posiadany od roku przez pułk, można będzie obejrzeć jutro, w piątek podczas dnia otwartych koszar w jednostce w  Lesznie. Wśród etatowego sprzętu 4. Pplot. Pokazany zostanie transporter opancerzony Rosomak, samobieżny moździerz Rak, czy też przeciwlotniczy rakietowy wóz bojowy Osa. Wszyscy chętni będą  mogli skorzystać z symulatorów wojskowych.

W godz. 8-11 bramy koszar będą otwarte dla wszystkich, którzy będą chcieli zobaczyć wyposażenie i uzbrojenie wojsk obrony przeciwlotniczej, a także sprzęt Żandarmerii Wojskowej. Czynne będą stoiska promocyjne jednostek przeciwlotniczych z Polski. Dla zwiedzających przygotowana będzie żołnierska grochówka.

W południe na koszarowym placu rozpocznie się uroczysty apel pododdziałów, podczas którego wręczone zostaną awanse, odznaczenia i nagrody dla żołnierzy i podziękowania dla osób zasłużonych dla Wojsk Obrony Przeciwlotniczej. Obecne będą poczty sztandarowe wszystkich jednostek przeciwlotniczych w kraju. Wśród najważniejszych oficjeli wojskowych będzie szef zarządu obrony powietrznej i przeciwrakietowej. Wręczone zostaną medale Za zasługi dla obronności kraju (członkom Polskiej Grupy Zbrojeniowej), okolicznościowych medale z okazji centralnych obchodów święta wojsk obrony przeciwlotniczej, medale Za zasługi dla obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. W trakcie uroczystości będzie tez salut armatni, defilada pododdziałów w towarzystwie orkiestry wojskowej z Poznania.

(J.W. Fot. archiwum)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© leszno24.pl | Prawa zastrzeżone