Zamknij

13. runda strategicznego dialogu wysokiego szczebla między Chinami a UE

15:17, 08.07.2025 Aktualizacja: 15:21, 08.07.2025

Wang Yi, członek Biura Politycznego Komitetu Centralnego KPCh i minister spraw zagranicznych, przeprowadził 2 lipca w Brukseli 13. rundę strategicznego dialogu wysokiego szczebla Chiny-UE z wysoką przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Kają Kallas.

Wang Yi powiedział, że w tym roku przypada 50. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Chinami a UE oraz 80. rocznica powstania Organizacji Narodów Zjednoczonych. Chiny są gotowe do współpracy z UE na kolejnym szczycie Chiny-UE i wyznaczenia kursu przyszłego rozwoju stosunków Chiny-UE.

Wang Yi powiedział, że chińska dyplomacja podtrzymuje harmonijne geny chińskiej cywilizacji i opowiada się za pokojem, integracją i współpracą. Chiny i UE mają różne historie, kultury i wartości i nie powinny być postrzegane jako rywale z powodu tych różnic, ani nie powinny dążyć do konfrontacji. Europa stoi obecnie przed różnymi wyzwaniami, ale żadne z nich nie było, nie jest i nie będzie pochodzić z Chin. Obie strony powinny szanować się nawzajem, uczyć się od siebie nawzajem, wspólnie się rozwijać i czynić postęp oraz wnosić nowy wkład w ludzką cywilizację. Oczekuje się, że UE rzeczywiście wypracuje obiektywne i racjonalne rozumienie Chin oraz będzie prowadzić bardziej aktywną i pragmatyczną politykę wobec Chin.

Wang Yi podkreślił, że najważniejszą rzeczą dla Chin i UE, jako wszechstronnych partnerów strategicznych, jest wzajemny szacunek i dbanie o swoje podstawowe interesy. Chiny zawsze wspierały integrację europejską, wzmacniały strategiczną autonomię UE i odgrywały konstruktywną rolę w sprawach międzynarodowych. Mamy nadzieję, że UE będzie również szanować podstawowe interesy Chin poprzez konkretne działania. Kwestia Tajwanu dotyczy suwerenności i integralności terytorialnej Chin, a rezolucja ONZ nr 2758 już całkowicie rozwiązała kwestię reprezentacji całych Chin, w tym Tajwanu, w Organizacji Narodów Zjednoczonych, zarówno pod względem faktów, jak i prawa.

Kaja Kallas powiedziała, że UE i Chiny są partnerami, a obie strony mają wspólne obowiązki i ważny wpływ na najważniejsze kwestie, takie jak wspieranie dominacji Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz utrzymanie międzynarodowego prawa i porządku. UE trzyma się polityki jednych Chin i jest gotowa dobrze przygotować się wraz z Chinami do następnego szczytu Chiny–UE, aby zwiększyć wzajemne zrozumienie, rozwinąć bardziej konstruktywne stosunki między UE a Chinami oraz prowadzić bardziej zrównoważoną i sprawiedliwą współpracę gospodarczą i handlową poprzez szczerą komunikację.

Obie strony wymieniły również poglądy na temat kryzysu ukraińskiego, konfliktu izraelsko-palestyńskiego i kwestii irańskiego programu nuklearnego.

(Materiały partnera)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%