Zamknij

Policja i MPWiK przestrzegają przed fałszymi hydraulikami. Jeden z nich ukradł 9000 zł!

10:36, 03.07.2020 Tekst i fot. J.W. Aktualizacja: 11:47, 07.07.2020
Skomentuj

W czwartek 9000 złotych straciła starsza mieszkanka Leszna okradziona przez fałszywego hydraulika. W mieście był jeszcze jeden, podobny przypadek. Jakie środki ostrożności zaleca policja i Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji?

Przypomnijmy, jak doszło do kradzieży. Fałszywy hydraulik przyszedł do mieszkającej przy ul. Kubańskiej 75-latki pod pozorem sprawdzenia kranów i przepływu wody. Kazał kobiecie odkręcić w łazience wszystkie krany i patrzeć, jak leci woda,  a w tym czasie do mieszkania niepostrzeżenie dostał się jego wspólnik i to on ukradł z szafki 9000 zł.

O tym, że złodziei było dwóch świadczą relacje sąsiadów 75-latki, z którymi rozmawiała policja. Powiedzieli, że widzieli dwóch panów w wieku 30-40 lat, wzroście około 170 cm, o śniadej cerze, w maseczkach na twarzy, z zawieszonymi  na szyi identyfikatorami.

W związku z tą kradzieżą i podobnym przypadkiem, zakończonym jednak bez strat, komunikat i apel do mieszkańców wystosowało Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Informuje w nim, że otrzymało niepokojące sygnały, iż także w czwartek mężczyzna podający się za pracownika wodociągów próbował dostać się do mieszkania jednej z leszczynianek w celu odczytu wodomierza. Czujność i szybka reakcja sąsiadów spowodowała jednak, że spłoszył się przy próbie wylegitymowania i uciekł.

MPWiK apeluje o wzmożoną czujność i ostrożność mieszkańców. Przypomina, w jakiej sytuacji pracownik tego zakładu może przyjść do czyjegoś mieszkania i w jaki sposób powinien się wylegitymować.

 Pracownicy MPWiK w Lesznie przychodzą do domów mieszkańców, gdy trzeba:

* zainstalować lub zdemontować wodomierz główny,
* przeprowadzić kontrolę urządzenia pomiarowego, wodomierza głównego lub wodomierzy przy punktach poboru wody,
* dokonać odczytu wskazań lub badań i pomiarów takich urządzeń,
* przeprowadzić przegląd lub naprawę urządzeń posiadanych przez MPWiK,
* sprawdzić ilość i jakość ścieków,
* odciąć przyłącze wodociągowe lub przyłącze kanalizacyjne,
* założyć plomby na zamkniętych zaworach odcinających dostarczanie wody,
* usunąć awarię przyłącza wodociągowego lub przyłącza kanalizacyjnego.

Pracownik wodociągów ma prawo wejść na teren nieruchomości pod warunkiem posiadania WAŻNEJ LEGITYMACJI SŁUŻBOWEJ ze zdjęciem i upoważnienia od zakładu. W razie wątpliwości można zadzwonić do biura obsługi klienta, tel. 65 529 83 35. MPWiK informuje też, że pracownicy odczytujący wskazania licznika są ubrani w błękitne koszule z logo i nazwą MPWiK. Na czas urlopów odczytywaczy nie ma zastępstw.

Policja przypomina natomiast, że seniorzy w kontaktach z nieznajomymi zawsze powinni kierować się zasadą ograniczonego zaufania.

 - Należy ją stosować, gdy do domów przychodzą osoby podające się za pracowników gazowni, inkasentów, hydraulików przysłanych przez administrację domów, przedstawicieli pomocy społecznej chcących przeprowadzić wywiad środowiskowy itp. - mówi Monika Żymełka, rzeczniczka leszczyńskiej policji. - Jeśli nie jesteśmy pewni, że są one tymi, za które się podają, nie wpuszczajmy ich do mieszkań, żądajmy okazania legitymacji lub identyfikatora albo zadzwońmy do miejsca pracy takiej osoby. Podczas wizyty obcych zapewnijmy sobie obecność sąsiada lub innej zaufanej osoby.

(Tekst i fot. J.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

widacwidac

0 1

widac kto wierzy z virusa, sama "inteligencja" albo zlodzieje albo patola 14:56, 03.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%