Soczewki kontaktowe to skuteczna i bezpieczna metoda korekcji wzroku, po którą sięga coraz więcej osób z różnymi wadami refrakcji, takimi jak krótkowzroczność, dalekowzroczność, prezbiopię i astygmatyzm. Skąd wiedzieć, jakie soczewki dobrać do konkretnej wady? Jedno jest pewne, soczewek nie kupuje się na podstawie recepty na okulary korekcyjne, a przed podjęciem decyzji o ich noszeniu należy skonsultować się z optometrystą, który wykona odpowiednie badania wzroku i pomoże z doborem idealnej pary. Jakie są rodzaje soczewek kontaktowych?
Soczewki są produktem bardzo łatwo dostępnym i nie potrzeba na nie recepty. Najpowszechniejszymi z nich są soczewki sferyczne, o których mówi się „zwykłe soczewki” ze względu na to, że korygują najczęściej występującą wadę wzroku, czyli krótkowzroczność lub dalekowzroczność. Od ręki można je dostać przeważnie w zakresie mocy od -12 do +6, ale generalnie soczewki sferyczne mogą korygować wadę wzroku nawet pomiędzy -30 a +30 – te trzeba jednak zamawiać bezpośrednio w optykach. Dostępne rodzaje soczewek sferycznych to przede wszystkim soczewki jednodniowe, które można nosić do 12 godzin od rana do wieczora, soczewki miesięczne o trybie noszenia dziennym lub całodobowym (taki typ soczewki można nosić do 30 dni i nocy codziennie, bez zdejmowania) oraz soczewki dwutygodniowe, o trybie noszenia dziennym lub przedłużonym. Rodzaj soczewki zależy od indywidualnych potrzeb, jednak użytkownicy najczęściej sięgają po soczewki dzienne lub miesięczne. Soczewki dzienne są idealne na specjalne okazje lub do uprawiania sportów wodnych, np. pływania, natomiast miesięczne to świetnie sprawdzają się na co dzień, do pracy i szkoły. Soczewki stworzone na potrzeby astygmatyków to soczewki toryczne, które występują w rodzajach takich samych jak soczewki sferyczne. Różnią się od nich kształtem, ponieważ oko astygmatyka widzi obraz w zupełni inny sposób niż anatomiczna zdrowa gałka oczna. Z tego też powodu astygmatycy, którzy próbują nosić soczewki sferyczne, bardzo szybko się do nich zniechęcają, skarżąc się na swędzenie i dyskomfort oka. Na rynku można kupić także soczewki progresywne lub multifokalne, które przeznaczone są dla osób z prezbiopią (starczowzrocznością). Ta wada wzroku dotyka najczęściej osoby po 40. roku życia i charakteryzuje się osłabieniem elastyczności gałki ocznej, a w związku z tym, gorszą akomodacją oka, co objawia się nieostrym wzrokiem i mrużeniem oczu, np. podczas czytania. Na szczęście te najczęściej występujące wady wzroku w bezpieczny i skuteczny sposób można korygować soczewkami kontaktowymi.
Noszenie soczewek kontaktowych wcale nie jest drogie, jeśli przekalkujemy koszta w rozkładzie rocznym. Na polskim rynku można znaleźć wielu producentów, którzy oferują dobre jakościowo soczewki w różnych półkach cenowych – warto przetestowć różne opcje. Ogólnie rzecz biorąc, korzystając z soczewek miesięcznych, koszt jeden sztuki waha się od kilku do kilkunastu złotych, w zależności od rodzaju wady refrakcji, rodzaju soczewki i producenta. Zdecydowanie warto kupować soczewki w sklepach internetowych, gdzie przy zamówieniu większej ilości cena jest niższa, i bardzo często można polować na promocję lub darmową przesyłkę.