Stare monety wydają się niewiele warte, choć w rzeczywistości mogą stanowić nie tylko pamiątkę sentymentalną, lecz również pełnowartościowy produkt inwestycyjny. Znalezionych w babcinych szafach monet bądź kolekcji, którą otrzymaliśmy w spadku, lepiej nie utylizować, a spróbować je spieniężyć. Co zrobić ze starymi, z pozoru niepotrzebnymi nam monetami?
Jeśli w naszych rękach znalazła się spora kolekcja starych monet, w żadnym wypadku nie powinniśmy jej utylizować. Z pozoru może wydawać się, że są one niewiele warte, a nawet jeśli uda się je spieniężyć, to zyski będą naprawdę niskie. Tymczasem trudno jest dokonać prawidłowej oceny sytuacji w przypadku, gdy nie mamy wystarczającej wiedzy ani doświadczenia w zakresie numizmatyki. Monety, które wyglądają na stare, zniszczone i nie stanowią już pełnowartościowego środka płatniczego, mogą być wiele warte na rynku kolekcjonerskim. Dobrym sposobem na to, aby dowiedzieć się, ile tak naprawdę są warte monety, jest poddanie ich profesjonalnej wycenie. W tym kontekście warto postawić na aukcje monet, gdzie monety zostaną wycenione, a następnie mogą zostać sprzedane inwestorom. Jeśli chcemy w jak najkrótszym czasie pozbyć się kolekcji, warto oddać ją do skupu. Dzięki temu, niemal od razu po dokonaniu wyceny, możemy spieniężyć numizmaty.
Wielu z nas w przeszłości kolekcjonowało stare monety, po czym po latach odnalazło swoje zbiory, na przykład robiąc gruntowne porządki w piwnicy czy na strychu. Jako dzieci czy nastolatkowie często nie zdawaliśmy sobie sprawy, że monety mogą być coś warte - najczęściej odpowiednia pielęgnacja i opisywanie monet miało miejsce w domowych warunkach, przy pomocy babci czy dziadka. Dlatego też kolekcja ma dla nas wartość sentymentalną, a nie materialną. Choć z czasem porzuciliśmy hobby, czasami warto powrócić do niego po latach, zwłaszcza jeśli w dalszym ciągu interesujemy się starymi monetami. Kolekcję można poszerzyć o nowe numizmaty, niekoniecznie od razu oddając ją do skupu. Warto zaktualizować posiadaną na ich temat wiedzę, tak aby dokonywać trafnych inwestycji, które następnie odsprzedamy z zyskiem.
Waluty poszczególnych krajów zmieniały się w przeszłości - dobrym przykładem będą chociażby kraje unijne, które w ostatnich latach stopniowo wprowadzają walutę euro. Jeśli dysponujemy bardzo starymi monetami, trudno będzie je wymienić na walutę obowiązującą w danym kraju. Banki centralne jasno określają, która waluta i po jakim kursie może zostać wymieniona, a jakich transakcji nie przeprowadza się. Niemniej jednak w przypadku, gdy dysponujemy starymi monetami, które jeszcze jakiś czas temu stanowiły pełnoprawny środek płatniczy, możemy wymienić je na walutę obecnie obowiązującą w danym kraju. W Polsce będą to złotówki, w innych krajach europejskich najczęściej będzie to euro.
Stare monety mogą okazać się doskonałym sposobem na zarobek, choć jego wysokość zależeć będzie od:
Osoby, które odziedziczyły kolekcję monet i nie posiadają żadnej wiedzy na temat numizmatyki, mogą oddać wartości pieniężne do skupu. Jest to najszybsza metoda na spieniężenie ich, a jednocześnie najpewniejsza. Wyceny dokonuje rzeczoznawca, który doskonale zna się na monetach z różnych krajów, a nawet z różnych epok. Posiadacze kolekcji starych monet mogą również zawierać transakcje na rynku prywatnym, jednak w tym celu muszą znaleźć inwestora, zainteresowanego zakupem kosztowności. W tym kontekście pojawia się jednak ryzyko dokonania niewłaściwej wyceny, przez którą na przeprowadzeniu transakcji będziemy stratni. Bez względu na to, co zamierzamy zrobić ze starymi monetami - czy chcemy nadal je kolekcjonować, zamienić w produkt inwestycyjny, czy po prostu, w krótkim czasie na nich zarobić, warto zacząć przede wszystkim od wyceny wartości pieniężnych.