Zamknij

Do czego przydają się słupki drogowe?

00:00, 18.01.2023 art. sponsorowany

Tego, czym są i jak wyglądają słupki drogowe, nie trzeba tłumaczyć nikomu, kto choć raz poruszał się po jezdni lub chodniku – jako pieszy lub jako kierowca. Te niepozorne elementy architektury pełnią wiele istotnych funkcji: wyznaczają ciągi komunikacyjne, zwiększają poziom bezpieczeństwa oraz informują o zasadach panujących w ruchu drogowym. W jaki dokładnie sposób można wykorzystywać słupki drogowe?

Słupki drogowe i ich funkcje 

Słupki chodnikowe oraz drogowe mogą się niekiedy wydawać dość zbędne – jednak to wyobrażenie nie ma nic wspólnego z prawdą! W zależności od swojego kształtu, budowy, barwy i umiejscowienia, słupki drogowe mogą pełnić zróżnicowane funkcje. Znajdują swoje zastosowanie w wielu sytuacjach – są naprawdę wszechstronne!

W niektórych miejscach niezbędne jest ograniczenie ruchu pojazdów – lub też uniemożliwienie im parkowania. Słupki drogowe skutecznie blokują wjazd – tego typu rozwiązania często można zaobserwować w centrach miast, w uliczkach, które zarezerwowane są wyłącznie dla pieszych. 

Słupki doskonale sprawdzają się, gdy trzeba oddzielić ciągi komunikacyjne osób poruszających się pieszo oraz pojazdów. Znacznie zmniejsza to ryzyko wypadków, które nierzadko wynikają z chwilowej nieuwagi lub nieostrożności. Uporządkowany ruch na drodze sprawia też, że wszyscy ostatecznie docierają do celu szybciej, a komunikacja odbywa się sprawnie i bezproblemowo. Za pomocą słupków można też odgradzać tereny zielone (na przykład w parkach), a także place zabaw dla dzieci. 

To, na jaki kolor zostaną pomalowane słupki drogowe, ma wbrew pozorom ogromne znaczenie! Jeśli wybrane zostaną jaskrawe, rzucające się w oczy barwy – słupek może z powodzeniem pełnić funkcje ostrzegawcze. Zwraca na siebie uwagę, tym samym informując kierowców oraz przechodniów o istniejącym niebezpieczeństwie. 

Słupki drogowe montuje się nie tylko na zewnątrz – znajdują swoje zastosowanie również w pomieszczeniach o dużej powierzchni, takich jak na przykład hale produkcyjne oraz magazyny. Umieszczane są zazwyczaj w taki sposób, by zapobiegać kolizjom wózków widłowych oraz maszyn z regałami pełnymi towarów. 

Rodzaje słupków drogowych

Na rynku dostępne są bardzo różne rodzaje słupków chodnikowych oraz drogowych. Niektóre z nich zaprojektowane są tak, by pełniły funkcje przede wszystkim użytkowe – inne stworzono, mając na uwadze wysoki poziom estetyki. Jakie słupki wykorzystywane są najczęściej?

  • Metalowe słupki chodnikowe – najczęściej wykorzystywane w przestrzeniach miejskich, tam, gdzie natężenie ruchu jest duże. Oddzielają jezdnię od ścieżek oraz chodników przeznaczonych dla osób poruszających się pieszo lub na rowerach. 
  • Słupki parkingowe – zazwyczaj wykonane są z ocynkowanej stali, co sprawia, że są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, wilgoć i mróz. Wyznaczają poszczególne miejsca do parkowania i uniemożliwiają pozostawianie aut tam, gdzie jest to niepożądane. 
  • Słupki składane – blokują możliwość przejazdu tylko tymczasowo. Wykorzystuje się je, aby uniemożliwić przemieszczanie się pojazdów w określonych godzinach, lub też by zapobiec parkowaniu w określonych miejscach przez osoby do tego nieupoważnione. 
  • Elastyczne słupki – wykorzystywane na placach manewrowych służących do nauki jazdy. Pozwalają początkującym kierowcom na ćwiczenie swoich umiejętności bez ryzyka uszkodzenia auta. 
  • Ozdobne słupki drogowe – montuje się je tam, gdzie estetyka jest szczególnie ważna, na przykład w parkach lub w historycznych centrach miast. Unikalny wygląd zupełnie nie zmniejsza ich funkcjonalności!
  • Słupki ostrzegawcze – pomalowane tak, by z daleka rzucały się w oczy. Informują o niebezpieczeństwie, problemach na drogach i innych nietypowych sytuacjach. 

Pod nazwą „słupki drogowe” kryje się w rzeczywistości niemała ilość różnorodnych elementów architektonicznych. Choć są dość niepozorne i często nie zwracamy na nie uwagi – są bardzo potrzebne! Warto zdawać sobie sprawę z tego, że słupki drogowe i chodnikowe znacząco zwiększają poziom bezpieczeństwa oraz komfortu na naszych drogach.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%