Zamknij

Ostrogi piętowe – czym są i jak je leczyć?

art. sponsorowany + 08:28, 11.08.2023 Aktualizacja: 08:28, 11.08.2023
Noszenie niewygodnego obuwia, urazy lub przeciążenia sprzyjają podrażnieniu struktury stóp. Zbyt duża masa ciała powoduje, że podłużny łuk stopy mocno się spłaszcza, a co za tym idzie – rozcięgno piętowe naciąga niczym cięciwa łuku. Przez to może powstać stan zapalny sprawiający, że w miejscu przyczepu powstają zwapnienia i pojawia się wyrośl zwana ostrogą. Czytaj, aby dowiedzieć się, jak leczyć ostrogi piętowe.
  1. Ostroga piętowa – podstawowe informacje
  2. Ostroga piętowa – objawy i przyczyny
  3. Ostroga piętowa – leczenie

Zapalenie rozcięgna podeszwowego jest dolegliwością, która doskwiera osobom zajmującym się dynamicznymi sportami.

Ostroga piętowa – podstawowe informacje

Ostroga piętowa to zmiana zwyrodnieniowa powstająca w okolicy guza piętowego, która przyjmuje kształt dziobiastej narośli kostnej. To dolegliwość pojawiająca się w wieku średnim i okresie starości. Charakterystyczną cechą w przypadku tego schorzenia jest bezobjawowość, dopóki nie zostanie podrażniona mechanicznie, gdy przejawia się miejscowym, intensywnym bólem w okolicy pięt. Ból ten powstaje również w wyniku przewlekłego stanu zapalnego w okolicy kości piętowej. Ostroga piętowa dokucza osobom uprawiającym niektóre sporty, np. tenisa, bieganie, czy siatkówkę. Występuje też często u osób, których stopy z różnych powodów ulegają deformacji. Można wyróżnić 2 postacie ostrogi piętowej:

  • górna, która jest efektem zapalenia ścięgna Achillesa;
  • dolna, która jest efektem zapalenia rozcięgna podeszwowego.

Ostroga piętowa – objawy i przyczyny

Część badaczy uważa, że przyczynę powstawania ostrogi piętowej stanowi stan zapalny umiejscowiony w obrębie przyczepu ścięgna Achillesa, a także rozcięgna podeszwowego. Z powodu stanu zapalnego dochodzi do mineralizacji złogów wapniowych, co w efekcie przyczynia się do powstania osteolitu. Pojawiają się także koncepcje, zgodnie z którymi ostrogi piętowe to włóknisto-chrzęstne narośla powstające z powodu złamań przeciążeniowych w obrębie pięty oraz mające za zadanie chronić kość piętową przed mikropęknięciami.
Objawy ostrogi piętowej to przeważnie ból pięt umiejscowiony nad albo pod piętą, który nasila się w trakcie chodzenia lub stania. Ból pięty jest najmocniej odczuwalny przy obciążeniu stopy po jej odciążeniu, np. po przespanej nocy. W celu postawienia odpowiedniej diagnozy trzeba przeprowadzić dokładny, wnikliwy wywiad i wykonać badania obrazowe, RTG oraz USG w pozycjach AP, oraz bocznej.

Ostroga piętowa – leczenie

W przypadku wystąpienia ostrogi leczenie powinno się wdrożyć tak szybko, jak to tylko możliwe. Nie warto zwlekać, ponieważ stan zapalny może się z czasem rozwinąć do tego stopnia, że trzeba będzie stosować kompleksową terapię. Stosowane do niedawna leczenie ostrogi piętowej obejmowało:

  • rehabilitację ostrogi piętowej;
  • fizykoterapię;
  • farmakologię;
  • zabiegi chirurgiczne i operacje;
  • ostrzykiwanie.

Obecnie najskuteczniejsza metoda to leczenie ostróg piętowych falą uderzeniową. Działa ona przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Generowane fale mają wpływ na poziomie komórkowym. Najważniejszy z efektów to przejściowe uszkodzenie błony komórek nerwowych oraz zwiększanie przepuszczalności w komórkach (świadczy to o działaniu przeciwbólowym). W tkankach dochodzi także do neowaskularyzacji, co ułatwia regeneracje zajętych komórek. Ile czasu potrzeba na pierwsze efekty leczenia? Używanie fali uderzeniowej do leczenia ostrogi piętowej przeważnie przynosi efekty po 5–7 zabiegach.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%