Zamknij

Ławeczka radości, imieniny ulicy. Nagrodzono 9 pomysłów

12:55, 25.08.2023 . Aktualizacja: 15:45, 25.08.2023

W ramach Inicjatywy dla Leszna 2023 nagrodzono 9 pomysłów. Na zdjęciu warsztaty w Fundacji Jesienny Uśmiech
Fot. arch. uczestników

Imieniny ulicy, ławeczka radości, lekcje makijażu dla osób niedowidzących, czy wsparcie dla rodzin dotkniętych FAS. To część tegorocznych pomysłów, dofinansowanych w ramach Inicjatywy dla Leszna.

Inicjatywa dla Leszna to konkurs skierowany do organizacji pozarządowych, które mają chęci na włączanie mieszkańców w działania na rzecz miasta. W tegorocznej edycji społecznicy mogli uzyskać maksymalnie 5.000 zł dofinansowania. Nagrodzono 9 pomysłów. - Zwycięskie inicjatywy to nie tylko festyny i warsztaty. To także specjalistyczne spotkania dla osób, które potrzebują wsparcia w różnych dziedzinach życia – mówi Beata Donaj, doradczyni Stowarzyszenia Centrum PISOP, które koordynuje działania. Część projektów jest już w trakcie realizacji, w innych nadal można wziąć udział. Poznajcie nagrodzone inicjatywy i ich realizatorów!

Spółdzielnia Socjalna Kuba Bart

Na starówce (w pobliżu kompleksu Pira Grota) zostanie postawiona wyjątkowa ławeczka wraz z parasolem i stalowymi elementami dekoracyjnymi. Ławeczka będzie nawiązywać do trzech wymiarów życia społecznego: miłości, radości i pokoju. Dzięki temu spółdzielnia chce przypomnieć mieszkańcom Leszna o tych wartościach i na nowo odkryć ich piękno.

Wokół ławeczki odbywać się będą cykliczne spotkania m.in. z: historykiem, przedstawicielami władz miasta, osobami leszczyńskiej kultury oraz artystami. Do udziału w spotkaniach Kuba Bart zaprosi także obywateli Ukrainy, którzy obecnie przebywają w Lesznie. – Mam nadzieję, że organizacja takich spotkań w miejscu publicznym przyczyni się do ożywienia starówki i integracji mieszkańców tego obszaru – wyjaśnia Krzysztof Kubiak, prezes.

Fundacja Jesienny Uśmiech

Uczestnicy projektu biorą udział w wykładach z dietetykiem oraz cyklicznych warsztatach z przygotowywania zdrowych posiłków. - Pomysł takich warsztatów wynika z naszych codziennych obserwacji nawyków żywieniowych seniorów w naszym otoczeniu. Zauważyliśmy, że większość z nich odżywia się niezdrowo, jedzą przede wszystkim zbyt dużo przetworzonych produktów, a zwłaszcza słodyczy - mówi Tadeusz Muszyński, prezes fundacji.

Organizacja ma doświadczenie w pracy z seniorami i wie, że tego typu inicjatywy zmieniają zupełnie ich postrzeganie i nastawienie. - Liczymy na to, iż wyzwolimy ich wewnętrzną chęć zmiany, a gdy zaczną widzieć postępy, będą się dzielić nabytą wiedzą z innymi znajomymi, rodziną, co będzie trwałą zmianą w ich życiu – dodaje.

Stowarzyszenie Katolickie Seniorów im. Jana Pawła II Klub Seniora w Lesznie

Celem projektu jest namówienie seniorów do wyjścia z domu. Dotychczasowe życie w wymuszonej izolacji nie działało na nich korzystnie. Osoby starsze wycofały się z kontaktów międzyludzkich, zamykając w czterech ścianach. Realizatorzy Inicjatywy dla Leszna postanowili zatrzymać ten proces. - Z wieloletniego doświadczenia wiemy, że najbardziej mieszkańców przyciągają warsztaty kulinarne, dlatego organizujemy aż 15 takich spotkań. Planujemy też warsztaty z psychologiem, by podnieść wśród seniorów wiarę w siebie i swoje możliwości – mówi Aleksy Szymanowski, prezes stowarzyszenia.

Stowarzyszenie Wygraj Siebie

Pomysł jest skierowany do leszczyńskich seniorów, którzy samodzielnie przygotują kampanię informacyjną, pokazując możliwości jakie daje Miasto Leszno w ich aktywizacji. W ostatnich latach (pandemia, wojna, wzrost inflacji) część starszych ludzi wycofała się z aktywnego życia społecznego, doświadczając kryzysów psychicznych. Projekt „Włącz aktywność” ma pomóc im w powrocie do świata spotkań i rozmów. - Do udziału w nim zaprosimy też inne NGO działające w Lesznie, przedstawimy ich ofertę aktywności. Wspólnie przygotujemy mapę organizacji działających na rzecz seniorów w strefie rewitalizacji. Do współpracy zaprosimy też Miejski Zakład Zieleni, którego przedstawiciel będzie doradcą w sprawie wspólnego roślinnego kodu łączącego te organizacje – wyjaśnia Teresa Rękosiewicz, prezeska.

W ramach projektu powstanie film/teledysku o aktywnych seniorach. Spotkania odbywają się w Klubie Seniora Wrzosowy Zakątek oraz w plenerze.

Stowarzyszenie Nowe Stare Miasto

Projekt powstał na bazie obserwacji i bezpośredniego działania na rzecz rewitalizacji Leszna. Realizatorzy zwracają uwagę na okalające Rynek uliczki, które stanowią wizytówkę miasta. Wśród ich mieszkańców brakuje jednak porozumienia, by zrobić coś wspólnie. – Chcemy zwrócić uwagę na ulice, które z naszej perspektywy są mniej doceniane. Są postrzegane jako mniej bezpieczne i już mało jest na nich przedsiębiorczości – mówią przedstawicielki Stowarzyszenia Nowe Stare Miasto.

W ramach „Imienin ulicy” planują zintegrować społeczność ulicy Łaziebnej i ulic z nią sąsiadujących (ulice: Boczna, Grodzka, Tylna i Średnia). W wydarzenie będą zaangażowani mieszkańcy i lokalni przedsiębiorcy, którzy zechcą promować swoje niepowtarzalne usługi.

UWAGA! Imieniny ulicy zaplanowano na najbliższą niedzielę, 27 sierpnia, w godzinach od 16.30 do 22.00. W programie m.in. podróż w czasie, warsztaty plastyczne, florystyczne, kino plenerowe i miejsce adopcji kwiatów. Szczegóły na facebookowym profilu stowarzyszenia – KLIK.

Stowarzyszenie Echo

Stowarzyszenie Echo do udziału w projekcie zaprosiło rodziny i osoby w trudnej sytuacji życiowej. Zorganizowało dla nich czerwcowy Dzień Dziecka w Parku Satyryków przy ul. Narutowicza. Działania kontynuowane będą w kolejnych miesiącach. Zaplanowano szkolenia dla nowych wolontariuszy oraz happening pt. "Nie marnuj żywności", skierowany do dzieci i młodzieży z leszczyńskich szkół. Ten 16 października rozpocznie się na rynku.

Stowarzyszenie Pracownia Profilaktyki, Psychoterapii i Rozwoju Osobistego "Bliżej Siebie"

Celem projektu jest wsparcie rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, spowodowanej zaburzeniem więzi, relacji w rodzinie i komunikacji. W szczególności chodzi o zrozumienie przyczyn i problemów związanych z coraz częściej spotykanym zaburzeniem FAS. - Z naszych obserwacji wynika, że rodziny borykają się z tym problemem, brakiem wiedzy na ten temat oraz specjalistów otaczających opieką w tym zakresie. Planujemy zorganizować warsztaty zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców, aby uświadomić powagę problemu i znaleźć konstruktywne sposoby radzenia sobie z nim – wyjaśnia Alina Niewiadomska, prezeska „Bliżej siebie”.

UWAGA! Jesteś biologicznym lub adopcyjnym rodzicem dziecka ze spektrum FASD? Weź udział w spotkaniu informacyjnym 6 września, o godz. 16.30, w siedzibie Pracowni, Leszno ul. Leszczyńskich 32.

Celem spotkania będzie ustalenie dogodnych terminów i godzin warsztatów, oraz zgłoszenie priorytetowych tematów związanych z trudnościami rozwojowymi, emocjonalnymi, wychowawczymi dzieci z poalkoholowym zaburzeniem rozwojowym. Zapisy pod nr tel. 608-621-779.

Stowarzyszenie Pierwiastek Radości

Projekt jest skierowany do uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Lesznie, której kadra dostrzega problemy społeczne. Uczniowie będą mogli skorzystać z warsztatów ze specjalistami Super Skills For Life, którzy pomogą nauczyć się podejmowania pozytywnych działań, dostrzegania swoich mocnych strony, odnajdywania pozytywnych wzorców i radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Super Skills for Life to program interwencyjny, który powstał, aby pomagać młodym ludziom radzić sobie z trudnościami emocjonalnymi. Uczyć ich jak pokonywać lęki i radzić sobie z depresją.

Uczniowie zostaną poddani diagnozie, odbędą warsztaty, a na sam koniec projektu będą mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach sportowo - integracyjnych. W przygotowania do całego projektu zaangażują się wolontariusze szkoły - uczniowie i nauczyciele.

Polski Związek Niewidomych w Lesznie Okręg Wielkopolski

Pomysł skierowany jest do grupy 28 osób niepełnosprawnych, niewidomych i niedowidzących - osób najmniej aktywnych, samotnie zamieszkałych, w starszym wieku, którzy nie radzą sobie z utrzymaniem dobrej kondycji w zakresie fryzury, makijażu oraz kosmetyki osobistej.

Władze PZN zauważają, że wycofywanie się członków koła z aktywności życia społecznego jest coraz większym problemem. – Tej grupie osób towarzyszy ciągła niepewność, że ich wygląd zewnętrzny nie spełnia ich oczekiwań, a ze względu na niedowidzenie nie potrafią temu zaradzić. Mieszkając samotnie można liczyć tylko na swoją intuicję czy też zmysł dotyku. Nasz projekt ma nauczyć uczestników samodzielnego wykonywania prostych zabiegów wizerunkowych - mówi Jędrzej Antkowiak, prezes leszczyńskiego koła PZN.

Operatorem konkursu jest Stowarzyszenie Centrum PISOP. Projekt finansowany jest przez Miasto Leszno.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%