Zamknij

Co daje rozdzielność majątkowa po rozwodzie?

13:29, 26.02.2024 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 22:41, 28.02.2024

Planujesz rozwód i zastanawiasz się nad kwestią wspólnoty majątkowej? Zależy Ci na tym, aby jak najszybciej uniezależnić się od drugiego małżonka? Zapoznaj się z naszym artykułem i sprawdź, kiedy powstaje rozdzielność majątkowa po rozwodzie.

Artykuł został przygotowany na podstawie informacji zamieszczonych na blogu prawniczym mecenas Marleny Słupińskiej-Strysik [strona internetowa: https://slupinska.eu/adwokat-srem/]

Kiedy powstaje rozdzielność majątkowa po rozwodzie?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak wygląda kwestia ustania wspólnoty majątkowej po rozwodzie. Ważna informacja jest taka, że samo złożenie pozwu rozwodowego nie powoduje powstania rozdzielności majątkowej. Następuje ona dopiero po orzeczeniu rozwodu przez sąd.

Nie ma tutaj znaczenia rodzaj rozwodu. Uprawomocnienie wyroku rozwodowego zawsze spowoduje powstanie rozdzielności majątkowej, zarówno w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie, jak i za porozumieniem stron.

Dowiedz się wszystkiego na temat rozdzielności majątkowej po rozwodzie: https://slupinska.eu/blog/rozdzielnosc-majatkowa-a-rozwod/

Rozdzielność majątkowa po rozwodzie – co zyskujesz?

Jeśli rozdzielność majątkowa powstaje na skutek orzeczenia rozwodu przez sąd, za chwilę jej ustanowienia uznaje się datę, która została wskazana w wyroku rozwodowym. Oznacza to, że on tej chwili pomiędzy małżonkami ustaje wspólnota majątkowa.

Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim każdy z byłych małżonków zyskuje prawo do kupowania różnego typu dóbr bez zgody drugiej strony. Co więcej, dobra nabyte po rozwodzie nie należą już do majątku wspólnego.

Kwestia ta może mieć bardzo duże znaczenie w sytuacji, gdy osoba rozwodząca się planuje poważny zakup. Dobrym przykładem może być nabycie mieszkania.

W związku z tym, że rozwód wiąże się z poważnymi zmianami, m.in. miejsca zamieszkania, wiele osób staje przed koniecznością zakupu nowej nieruchomości. Mieszkanie nabyte po rozwodzie nie będzie już należało do majątku wspólnego, co oznacza, że były małżonek nie będzie miał do niego żadnych praw.

Czy warto ustanowić rozdzielność majątkową już w trakcie rozwodu?

Wiele osób decyduje się na ustanowienie rozdzielności majątkowej już podczas sprawy rozwodowej. Biorąc pod uwagę, że na orzeczenie rozwodu często trzeba zaczekać co najmniej kilka miesięcy, może to być bardzo korzystne rozwiązanie. Dzięki temu bowiem małżonkowie szybciej staną się od siebie niezależni pod względem finansowym. W efekcie nic, co zostanie nabyte w tym czasie, nie wejdzie już do majątku wspólnego. Tym samym nabyte dobra nie będzie uwzględniane przy podziale majątku.

Warto wiedzieć, że rozdzielność majątkową w trakcie rozwodu można ustanowić na dwa sposoby. Pierwszy z nich odbywa się w ramach postępowania przed sądem. Drugi natomiast jest nieco prostszy – wystarczy zawrzeć umowę przed notariuszem.

Wybierz rozwiązanie, które będzie dla Ciebie najkorzystniejsze

Kwestie majątkowe mają szczególnie duże znaczenie w sytuacji, gdy para decyduje się na zakończenie małżeństwa. Nic dziwnego, że rozdzielność majątkowa budzi tak wiele wątpliwości. W każdym przypadku warto porozmawiać z doświadczonym prawnikiem, który będzie w stanie doradzić Ci, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najkorzystniejsze. Być może okaże się, że najlepszym wyborem będzie ustanowienie rozdzielności majątkowej już w trakcie sprawy rozwodowej.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%