Zamknij

Ile kosztuje taras drewniany?

09:24, 08.01.2021 | materiały partnera

Nie da się ukryć, że drewno to wyjątkowo piękny, a przy tym przyjemny w dotyku materiał budowlany. Nic więc dziwnego, że często wykorzystuje się go do postawienia konstrukcji ogrodowego tarasu. Wiele osób obawia się jednak wysokich kosztów takiej inwestycji. Czy faktycznie tak jest? Ile trzeba zapłacić za porządny taras drewniany wykonany z naturalnego drewna? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części!

Co wpływ na koszt budowy tarasu z drewna?

Aby określić łączny koszt, trzeba najpierw ustalić, co dokładnie będzie się na niego składało. Podstawą są oczywiście deski tarasowe i tutaj masz do wyboru materiały wykonane z drewna rodzimego lub egzotycznego. Pierwsza z opcji jest bardzo atrakcyjna cenowo, ale zastanów się, czy na pewno warto. To najczęściej świerk lub sosna, które niestety niezbyt dobrze znoszą trudne warunki atmosferyczne. Takie deski będziesz musiał często poddawać konserwacji.

Lepiej zainwestować w drewno egzotyczne. Jest droższe, ale za to dużo trwalsze, a do tego piękniejsze, choć to oczywiście kwestia gustu.

Kolejną kwestią jest oczywiście konstrukcja, a więc szkielet, na którym zamocujesz deski tarasowe. Najtańszym rozwiązaniem jest zastosowanie klasycznych legarów. Na koszt wpływa również forma i wielkość. Proste i tanie w budowie są standardowe tarasy kwadratowe lub prostokątne. Im bardziej fantazyjny kształt, tym więcej pieniędzy trzeba poświęcić na inwestycję. Koszty może również podnieść budowa na terenie podmokłym lub grząskim - podbudowa musi być odpowiednio wzmocniona.

Ile orientacyjnie kosztuje taras z drewna?

Czas przyjrzeć się najpopularniejszym gatunkom drewna, z których wykonuje się deski tarasowe, jak i ich cenom. Poniżej prezentujemy przybliżony koszt zakupu metra kwadratowego materiału. Orientacyjne ceny wyglądają następującą:

- do 100 zł w przypadku sosny, świerku lub modrzewia europejskiego,

- do 100 zł do 150 zł jeśli zdecydujesz się na modrzew syberyjski lub dąb,

- od 150 zł do 250 zł przy zakupie drewna egzotycznego, takiego jak bangkirai, kompas czy cumaru,

- powyżej 300 zł za najbardziej ekskluzywne gatunki drewna, w tym ipe lapacho.

Cena przygotowania konstrukcji zależy oczywiście od konkretnych warunków terenowych. Jednak przeciętnie koszt zbudowania metra kwadratowego waha się w granicach od 200 zł do 250 zł.

Do tego dochodzi wynagrodzenie za pracę ekipy budowlanej - ceny są zróżnicowane, zależnie od regionu kraju oraz wyboru konkretnej firmy.

Czy warto inwestować w taras drewniany?

Pozostaje nam więc jeszcze kwestia opłacalności takiej inwestycji. Zastanawiasz się, czy warto budować taras drewniany? Naszym zdaniem tak, szczególnie jeśli postanowisz zakupić wyższej jakości materiały. Dobrej klasy drewno jest bardzo wytrzymałe i rzadziej będziesz je musiał konserwować. Tym samym obniżysz koszty eksploatacji drewnianego tarasu.

Pamiętaj, że największą korzyścią jest w tym przypadku naturalność konstrukcji. Drewno pięknie pachnie, nie nagrzewa się nadmiernie latem i gwarantuje Ci komfortowy wypoczynek. Do tego drewniany taras wspaniale komponuje się zarówno z klasycznym, jak i nowoczesnym budynkiem oraz oczywiście z ogrodem! Niezobowiązującą wycenę takiej inwestycji mogą dla Ciebie przygotować specjaliści z Hardwood.pl – po prostu wypełnij formularz wyceny na stronie https://hardwood.pl

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop