Zamknij

Kominki zamknięte - co warto o nich wiedzieć?

12:03, 23.08.2021 artykuł sponsorowany

Jeśli zależy nam na tym, żeby kominek był jednym z głównych źródeł ciepła w naszym domu, powinien posiadać zamknięte palenisko. Zamknięte kominki mogą posiadać wkłady lub kasety. W przypadku, kiedy kominek ma ogrzewać cały dom, najlepszym wyborem będzie system DGP albo kominek z płaszczem wodnym. Oczywiście kominek może służyć jako dodatkowe źródło ciepła. Poniżej dowiecie się wszystkiego na temat zamkniętych kominków.

Wkłady i kasety kominkowe

Przy wyborze kominka powinniśmy zwrócić uwagę na odpowiednią moc urządzenia, aby mogło ono ogrzewać wszystkie pomieszczenia. Nowoczesne kominki wyposaża się obecnie we wkłady albo kasety kominkowe. Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem są wkłady kominkowe. Należy pamiętać o tym, że kasety niestety mają mniejszą moc grzewczą.

Wkłady charakteryzują się tym, że są wykonane z dobrze akumulujących ciepło materiałów. Są one odporne na wysoką temperaturę oraz korozję. Ścianka frontowa jest zazwyczaj atrakcyjnie wykończona, aby kominek mógł spełniać również funkcję dekoracyjną. Natomiast szczelne drzwiczki są w stanie wytrzymać temperaturę nawet do 800 stopni.

Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę?

Przede wszystkim na wielkość pomieszczenia. Moc wkładu dopasowuje się względem kubatury pomieszczenia, gdzie kominek ma być zamontowany. Na 1 kW jego mocy przypada około 4m3 pokoju. Dla przykładu, kominek o mocy 10 kW będzie można wstawić do salonu min. 40m3. Warto także pamiętać o odpowiednim miejscu na kominek. Najlepiej pomyśleć o tym już na etapie projektowania domu. Kominek powinien stać w pobliżu komina, aby przewód dymowy miał przebieg najbliższy linii prostej. Usytuowanie kominka będzie miało także duży wpływ na komfort siedzących obok domowników. Warto więc wziąć pod uwagę wygodną komunikację, rozmieszczenie mebli oraz funkcjonalność pomieszczenia, gdzie kominek będzie się znajdował.

Bardzo ważne jest również samo doprowadzenie powietrza do kominka. Powinno do niego napływać co najmniej 10m3/h świeżego powietrza na 1 kW mocy. Zamknięte paleniska zużywają o wiele mniej powietrza niż te otwarte. Jednak żeby nie doprowadzić do ciągnięcia powietrza z pomieszczenia, warto doprowadzić oddzielny przewód nawiewny z zewnątrz.

Konieczne jest zwrócenie uwagi na samą obudowę kominka. Ze względu na bezpieczeństwo oraz ograniczenie strat ciepła, wkłady powinno się obłożyć wełną mineralną z warstwą folii aluminiowej. Natomiast pomiędzy izolacją a wkładem powinniśmy pozostawić wolną przestrzeń, aby umożliwić prawidłową cyrkulację powietrza. W ten sposób nie tylko zabezpieczymy się przed ewentualnym pożarem, ale także przed stratami ciepła.

Podsumowując

Jeśli zdecydujemy się na kominek z zamkniętą komorą spalania umożliwimy skierowanie ciepła odpowiednimi kanałami do ogrzewania domu. Nośnikiem ciepła w takim przypadku będzie powietrze lub woda, w zależności od tego, jaki system wybierzemy. Jeśli poszukujesz specjalistów od kominków na terenie Opola i całego województwa Opolskiego, to zajrzyj tu https://www.komineczki.com.pl/

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%