Zamknij
REKLAMA

Psia dieta - jaki rodzaj żywienia wybrać?

10:12, 04.05.2022 | .

Karmienie psów to temat, nad którym zastanawiają się wszyscy właściciele psów. Jaką karmę wybrać? Czy lepsza będzie karma sucha, czy mokra? A może zdecydować się na karmienia psa domowym jedzeniem? Każdy radzi coś innego, dlatego ciężko podjąć właściwą decyzję.

Żywienie psów – na co zwracać uwagę?

Nie ma jednego idealnego sposobu żywienia psów. Komponując dietę, należy zwrócić na kilka ważnych czynników. Ważny jest wiek psa, jego masa ciała, rasa, kondycja. Należy również wziąć pod uwagę stan zdrowia i występowanie ewentualnych chorób, stan fizjologiczny, a nawet porę roku. Zupełnie innego żywienia wymagają szczeniaki, innego psi seniorzy, a jeszcze innego suki w ciąży. Właściciele psów powinni zadbać, aby w karmie znalazły się wszystkie niezbędne składniki, zapewniające prawidłowy rozwój. Oprócz składu ważny jest również rodzaj karmy. Można zdecydować się na karmę suche, mokrą, wybrać karmienie mieszane lub samodzielnie gotować psu jedzenie.

Karmy suche - wygoda i dobry skład

Karma sucha jest najwygodniejszym sposobem karmienia. To małe granulki, które można z łatwością przechowywać i przewozić. Są kaloryczne i sycące, ale zawierają mało wody. Aby pies był odpowiednio nawodniony, należy zapewnić mu stały dostęp do wody. Karmienie suchą karmą jest zdrowe, ale ważne jest, aby w jedzeniu były wszystkie niezbędne składniki, witaminy i minerały. Warto wybierać karmy z dużą zawartością mięsa, które są chętnie zjadane przez pupili. W sklepach dostępne są również specjalistyczne karmy, np. dla psów cierpiących na nietolerancje pokarmowe.

Karmy mokre - dobry wybór dla niejadków

Karmy mokre mają dużą wilgotność, dlatego pies musi zjeść jej więcej, aby zaspokoić głód. Są lubiane przez zwierzęta w każdym wieku, to świetny wybór dla szczeniaków, seniorów oraz psów, które mają problemy z gryzieniem. Podobnie jak w przypadku karmy suchej, karma mokra powinna zawierać sprawdzone, zdrowe składniki, pomagające zachować zdrowie i dobrą kondycję. Niezbędne jest dobrej jakości mięso, oleje roślinne i rybne, warzywa, owoce oraz probiotyki. Lepiej zrezygnować z karm pełnych zbóż, soi, sztucznych barwników i konserwantów.

Dieta domowa dla psów

Są właściciele, którzy wybierają dietę domową. Aby nie zaszkodzić zwierzętom, warto dowiedzieć się, co gotować psu do jedzenia. Zabronione jest podawane pupilom reszek z obiadu czy tego samego, co jedzą właściciele. Układając psie posiłki, należy uwzględnić zapotrzebowanie na energię oraz na wszystkie niezbędne składniki odżywcze m.in. białko, tłuszcze i węglowodany. Niezbędnym składnikiem diety dla psów jest mięso. Czworonogom można gotować każdy rodzaj mięsa. Bardzo ważne, aby mięso gotować bez soli i przypraw, można dodać wypełniacze, tj. ryż czy makaron. Oprócz mięsa można również gotować ryby, które są bogate w zdrowe kwasy tłuszczowe. Nie można również zapomnieć o warzywach i owocach, które zapewniają odpowiednią dawkę witamin i minerałów. Samodzielne gotowanie dla psów jest nie łatwe, wymaga dużej wiedzy i zaangażowania. Tutaj można poznać składniki polecane i zabronione dla czworonogów https://blog.piesotto.pl/co-gotowac-psu-do-jedzenia

Psie jedzenie, niezależnie od tego, czy gotowe, czy przygotowywane samodzielnie musi być zdrowe, świeże i pełne wartościowych składników. Psy odwdzięczą się za zdrową dietę, będą radosne i pełne energii. 

(Polecamy)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%