Zamknij

Eksploatacja pasów klinowych – najlepsze warunki

09:08, 09.05.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:08, 09.05.2022

Jeśli chodzi o żywotność pasków klinowych znaczenie ma nie tylko ich typ. Chodzi też o warunki, w których wykonują swoją pracę. Rynek daje nam różnego typu pasy klinowe, z różnymi kordami. Niektóre mają podwyższoną wytrzymałość, zatem znajdują zastosowanie w przekładniach pracujących z dużym momentem obrotowym. Ważne jest również wykończenie w formie gumowanej otoczki.

Część pasów jest odpornych na działanie wysokiej temperatury, zaś w innych przypadkach, mają one konsystencję oleistą. W jakich warunkach pas klinowy będzie pracować najlepiej?

Znaczenie koła pasowego

Pas klinowy (https://www.ebmia.pl/480-pasy-klinowe) musi mieć zapewnione najlepsze warunki do pracy. By tak było, trzeba je dopasować do koła w odpowiedni sposób. Pas powinien w idealny sposób być dopasowany do wymiarów rowka. W pracy ma dotykać jego krawędzi bocznych. Koło pasowe (https://www.ebmia.pl/481-kola-pasowe) samo w sobie z kolei trzeba utrzymywać w stanie idealnym. Bez wad, jakichkolwiek powierzchniowych nieregularności czy brudu. Trzeba też dobierać pas klinowy pod minimalną średnicę zalecaną przy konkretnym kole. Wyjątek stanowią okoliczności, gdzie zależy nam, by przekładnia miała naprawdę zwarty charakter. Trzeba się wystrzegać tego, by na powierzchnię przedostawały się oleiste substancje.

Dopasowanie, najważniejsze momenty

Gdy lecą pierwsze godziny pracy w warunkach normalnego obciążenia, pas klinowy wydłuża się. Trzeba więc sprawdzić naciąg i kilkukrotnie poddać skorygowaniu. Najpierw gdy umieścimy na kole, później trzeba uruchomić przekładnię jeszcze bez obciążenia, co ponownie poprawia naciąg. W ostatnim tym momencie trzeba pamiętać, że pas po godzinie pracy może wydłużyć się nawet o 70% wartości dopuszczalnego wydłużenia. Dla pasów z kordem poliestrowym to wartość 1,5%, dla pasów z kordem wytrzymałym aramidowym kordem – 0,5% wartości.

Zespoły pasowe – jak tworzymy?

Gdy tworzymy wielopasowe zespoły, pamiętajmy o tym, by łączyć poszczególne pasy ze sobą. Niezalecane jest łączenie pasów od różnych producentów, w ramach jednego zespołu. Trzeba redukować ryzyko ślizgu pasów, więc precyzyjnie sprawdzić nie tylko wymiary. Dodatkowo, w konstrukcjach gdzie mamy kilka pasów, nawet najmniejszy poziom pomyłki będzie skutkować ślizganiem. Gdy uszkodzimy nawet jeden pas, rekomendowana jest wymiana wszystkich elementów w zespole.

Artykuł powstał dzięki EBMiA.pl - sklep internetowy oferujący różnego typu łożyska, paski klinowe, łańcuchy, sprzęgła bądź osłony harmonijkowe - https://www.ebmia.pl/15366-oslony-harmonijkowe

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%