W piątek, 8 września na Rynku w Lesznie odbyła się druga w tej kampanii wyborczej konferencja wyborcza komitetu Trzecia Droga, podczas której zaprezentowali się kandydaci na posłów z okręgu kalisko-leszczyńskiego. Tym razem przyjechali do miasta promując wyborcze hasło koalicji Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050 Szymona Hołowni "Dość kłótni, do przodu". Mówili o swoich postulatach kierowanych m.in. do kobiet, młodzieży i przedsiębiorców.
Gościem konferencji był Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego, członek PSL. Tak zaczął spotkanie z dziennikarzami:
[WIDEO]940[/WIDEO]
Potem zaprezentowało się kilkoro kandydatów na posłów z okręgu kalisko-leszczyńskiego. Listę otwiera Andrzej Grzyb (PSL), wieloletni parlamentarzysta, który mandaty sprawował już w Polsce i Brukseli. Obecnie jest posłem. Na liście Trzeciej Drogi w naszym okręgu wyborczym najwięcej jest samorządowców i pracowników samorządowych, są także strażacy ochotnicy, jest troje przedsiębiorców oraz przedstawicielka parlamentu seniorów i sołtyska, jak również wychowawca młodzieży.
- Zasadnicze przesłanie Trzeciej Drogi to budowanie porozumienia, stąd też nasze hasło "Dość kłótni, do przodu". Tylko z pracy, z aktywności ludzi, działalności samorządowej, organizacji pozarządowych, obywateli Leszna i Wielkopolski może wyjść coś dobrego - mówił poseł Grzyb.
Nawiązując do sytuacji w rolnictwie Andrzej Grzyb wyraził zaniepokojenie sprawą zboża z Ukrainy - od 15 września nie będzie już zakazu jego importu do Polski. Drugim problemem, jaki poruszył, są braki oleju napędowego z jakimi borykają się firmy i gospodarstwa rolne - jest kłopot, aby zakupić olej napędowy po cenach hurtowych.
Drugą pozycję na liście Trzeciej Drogi zajmuje Barbara Oliwiecka (Polska 2050) z Kalisza. Ona z kolei zaznaczyła, że wśród obecnych 24 kandydatów na posłów jest 9 kobiet: - Obecnie w sejmie zasiada 131 posłanek, to najwięcej w dotychczasowej historii wolnego polskiego sejmu, ale to jest mniej niż jedna trzecia. Potrzebujemy kobiet w polityce, potrzebujemy ich mądrości i doświadczenia. Kobiety są pragmatyczne i szybko rozwiązują problemy, bo nie mają czasu na jałowe spory. Kandydatka wymieniała także inne postulaty, z jakimi Trzecia Droga idzie do sejmu, a które skierowane są do Polek. Chodzi m.in. o nierówności na rynku płacowym, zmianę ustawy aborcyjnej, zapewnienie dostępu do ginekologa, finansowanie in vitro z budżetu państwa.
Anna Adach (Polska 2050) z Leszna startuje do sejmu z nr 7: - Leży mi na sercu przemoc wobec kobiet i wobec dzieci. Trzeba zmienić prawo tak, aby chroniło ofiary, a nie oprawców. Leszczynianka mówiła także o tym, że należy poprawić relacje z Unią Europejską i sięgnąć po należne nam unijne pieniądze. Kandydatka jest urzędniczką i opowiada się za tym, aby ograniczyć biurokrację, która nie służy ani obywatelom ani urzędnikom. - Polska jest nasza: Polek i Polaków. My decydujemy, kogo wybieramy, my jesteśmy pracodawcami parlamentarzystów, możemy ich rozliczyć z pracy przy wyborach, oni muszą dbać o nasze interesy, a nie swoje własne.
Mieczysław Drożdżyński (PSL), wójt gminy Wijewo jest na liście na miejscu 12. Wśród wielu rzeczy, jakie jego zdaniem należy w Polsce zmienić jest służba zdrowia. Kandydat przyznał, że gdy zapytał o termin zabiegu usunięcia migdałków u dziecka, to usłyszał: dwa lata. - Tak być nie może - mówił. - Musimy też dbać o przedsiębiorców, a nie zajeżdżać ich finansowo. Dziś mamy zgłoszenia w samorządach, że wielu przedsiębiorców chce zawieszać, albo zamykać działalność, bo przestała się opłacać. Dbajmy też o polskie rolnictwo - każdy uwielbia jeść schabowego, ale gospodarstw jest coraz mniej.
Agnieszka Góralczyk (PSL) jest rolniczką, przedsiębiorczynią, mamą. Mieszka w Kościelnej Wsi. Ma miejsce 6. Jest też ekonomistką i na co dzień pomaga rolnikom w wypełnianiu wniosków inwestycyjnych i o dopłaty bezpośrednie.
Bartosz Kobus (nie należy do partii, związany z ruchem ludowym) to "czwórka" na liście Trzeciej Drogi, radny powiatowy, dyrektor jednostki organizacyjnej samorządu województwa wielkopolskiego. Na konferencji wymienił elementy programu PSL i Polski 2050 na najbliższe wybory, a więc np. proste podatki, PIT rodzinny, dobrowolny ZUS. - Chciałbym się także pochylić na sprawami młodzieży i walki z wykluczeniem komunikacyjnym oraz łatwiejszego dostępu do kultury dla młodych ludzi.
Adam Sperzyński (PSL) starosta rawicki startuje z miejsca 22.: - Chciałbym przenieść więcej zwyczajów samorządowych, czyli pragmatyzm, rozmowy, współpraca do sejmu. Samorządowcy muszą być skuteczni, a tej skuteczności czasami brakuje w polityce krajowej. Liczę także na odblokowanie środków z Krajowego Programu Odbudowy, bo te pieniądze są konieczne na rozwoju Polski małych ojczyzn.
Piotr Patalas (Polska 2050) zajmuje się budową dróg, na liście zajmuje pozycję 21. W sejmie chce zabiegać o dalszy rozwój Lotniska Leszno.
Wybory parlamentarne odbędą się 15 października 2023 roku.
A pierwszą konferencję kandydatów Trzeciej Drogi w Lesznie możecie zobaczyć tutaj.
Zenek10:15, 11.09.2023
Wy już nie macie żadnej szansy na trzecią drogę ani na każdą inną . Już jest po was !
Les10:21, 11.09.2023
Co to za ćwoki ? Ich droga to w niebyt !
Mega22:36, 11.09.2023
.ebać buraki pfu
Lolo22:47, 11.09.2023
Trzecia Droga i ostatnia podpisze pakt z diabłem
1 0
Oni tylko z PO