Zamknij

Noc w lesie – niezapomniana przygoda, do której trzeba odpowiednio się przygotować!

11:04, 13.12.2024 Aktualizacja: 11:04, 13.12.2024

Dziki nocleg to szczególne przeżycie, o którym marzy wielu pasjonatów campingowania, a także survivalu i bushcraftu. Za sprawą projektu wprowadzonego kilka lat temu przez Lasy Państwowe, dziś wszyscy pasjonaci mogą cieszyć się możliwością legalnego noclegu na łonie natury w ponad 400 nadleśnictwach na terenie Polski! Nocleg w lesie może okazać się niesamowitą przygodą, a także lekcją radzenia sobie w terenie. Coraz więcej osób bierze to pod uwagę, planując swoje wakacyjne wycieczki. Aby jednak wydarzenie okazało się rzeczywiście udane, dobrze jest pokierować się zasadą „trzech Z”: zaplanuj, zanocuj, zabierz. Nocowanie w lesie nie powinno być bowiem spontanicznym pomysłem, tylko dokładnie zaplanowaną aktywnością. Oznacza to, że przed spakowaniem plecaków i wyruszeniem w głąb dziczy, konieczne jest zapoznanie się z najważniejszymi zasadami, jakich trzeba przestrzegać, a także wyposażenie się w szereg narzędzi i przedmiotów, które ułatwią spędzenie nocy w dzikich warunkach.

Zasady dzikiego noclegu. Sprawdź, o czym powinieneś pamiętać przed odwiedzinami w lesie

Zanim wybierzesz się na biwak, musisz dokładnie określić czas swojego pobytu w lesie – w przypadku, gdy będzie trwał on znacznie dłużej niż dwie noce lub gdy uczestniczyć w nim będzie więcej niż 9 osób, koniecznym krokiem jest zgłoszenie się do danego nadleśnictwa i otrzymanie zgody na nocleg. Sam namiot można rozstawić wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych, wcześniej upewniając się czy nie zostały wprowadzone okresowe zakazy wstępu do lasu. W lesie można rozbijać namiot, o ile nie rozgarnie się przy tym ściółki; należy zwrócić szczególną uwagę by nie uszkodzić runa leśnego. Co w przypadku ognisk czy używania kuchenek gazowych? Jeżeli chodzi o ognisko, można rozpalać je w miejscach, które wyznaczy nadleśniczy, pamiętając przy tym, by przynieść ze sobą drewno na ognisko. Na obszarach objętych programem Lasów Państwowych jest również dopuszczalne używanie kuchenek gazowych. Ważne jednak, by na bieżąco sprawdzać potencjalne zagrożenia pożarowe, niemal przez cały czas mając pod nadzorem kuchenkę; jednocześnie tego rodzaju sprzętu nie można używać na glebach torfowych, w młodnikach, a także drzewostanach, których wysokość nie sięga 5 metrów. Zakazane jest to także na terenach, które porastają wrzosy oraz wysokie trawy. Co ciekawe, biwakując w lesie można korzystać z wszelkich darów natury, takich jak grzyby oraz owoce. Przed ich spożyciem należy jednak upewnić się, że nie są one trujące. Jak przygotować się do noclegu w lesie? Koniecznie należy zabrać ze sobą niezbędny sprzęt biwakowy! Przydatne akcesoria, takie jak latarki, znaleźć można między innymi na stronie cyngiel.com.pl. Sklep CYNGIEL oferuje liczne militaria oraz wytrzymałe sprzęty, które są w stanie przydać się zwłaszcza w dzikim terenie. Koniecznie należy zabrać ze sobą również namiot turystyczny, wodę w butelkach, a także worki na śmieci. Do lasu nie można wjeżdżać pojazdami silnikowymi, dlatego jeżeli za cel obrany został teren oddalony kilkadziesiąt kilometrów od miejsca zamieszkania biwakowiczów, przed wyjazdem warto sprawdzić najbliższy parking. Ubiór biwakowiczów powinien być dostosowany do warunków atmosferycznych, a ilość sprzętów odpowiadać ilości dni zaplanowanych na terenie lasu.

Biwakuj bezpiecznie! Wskazówki, które mogą ochronić Cię przed spotkaniem ze zwierzyną

Wiele osób chcących wyruszyć na dziki nocleg ma obawy dotyczące spotkania z dzikimi zwierzętami – często są one spowodowane informacjami, jakie można przeczytać w mediach. Warto jednak posługiwać się tu wyłącznie faktami, a te jasno sugerują, iż człowiek nie jest dla zwierząt leśnych żadną pokusą, a jego zapach działa na dziką zwierzynę odstraszająco. Nie ma więc powodów do obaw, o ile tylko każdy z biwakowiczów zastosuje się do podstawowych zasad panujących w lesie, w którym człowiek zawsze jest gościem. Zaleca się, by nie ustawiać obozowiska w miejscu, w którym widoczne są ślady wielu zwierząt; być może jest to żerowisko. Nie powinno się również rozbijać biwaku w pobliżu paśników, a także łatwo dostępnych źródeł wody, przy których widać ślady bytowania zwierząt. W przypadku naprodukowania śmieci spożywczych w ciągu dnia, należy koniecznie pozawijać je szczelnie w foliowe worki bądź reklamówki, a następnie powiesić je na drzewie. Zapach śmieci wabi dzikie zwierzęta – podobnie zresztą jak zapach niewykorzystanego jedzenia. W obu przypadkach konieczne jest szczelne zapakowanie resztek, by nie wydzielały kuszących zapachów. Po gotowaniu w środku lasu, warto pamiętać by umyć naczynia przed pójściem spać. One również mogą przyciągnąć nieproszonych gości. Bazując na tych zasadach z pewnością zminimalizujesz swoje szanse na stanięcie oko w oko z dzikim zwierzęciem, a sam nocleg będzie naprawdę pozytywnym przeżyciem!

(Artykuł promocyjny)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%