Zamknij

Figlarny jenot, czyli co tak naprawdę symbolizują japońskie figurki tanuki?

11:03, 13.12.2024 Aktualizacja: 11:03, 13.12.2024

Mitologia japońska kryje w sobie szereg ciekawych stworzeń, wśród których na szczególne wyróżnienie zasługują tanuki – zabawne stworki, które urzekają wielu swoim przyjaznym pyszczkiem oraz puszystym futerkiem, a także okrągłym brzuszkiem. Według legend, zamieszkują one lasy oraz tereny wiejskie, wiodąc nocny tryb życia; z tego powodu niełatwo jest natrafić na nie osobiście. Tanuki to stworzenia żyjące na granicach natury oraz kultury; posiadają umiejętność zmieniania kształtów, jednak w przeciwieństwie do innych stworzeń z japońskich bestiariuszy, są przy tym bardziej komiczne. I chociaż potrafią naprawdę uprzykrzyć życie, ich złośliwość zazwyczaj przejawia się w formie żartów, na które nie każdy może być gotów. Wizerunek tanuki powstał w oparciu o realne zwierzęta, a dokładniej jenoty, które często buszują w obrębie ludzkich siedlisk. Poznajmy je lepiej!

Zmiennokształtny dowcipniś. Jak tanuki podbił serca Japończyków?

Tanuki to bohaterowie wielu japońskich legend. Według wielu opowieści, nade wszystko uwielbiają one przybierać ludzkie postaci mnichów, żebraków i urzędników; to właśnie w ich formie najłatwiej jest wyłudzić od ludzi jedzenie oraz kosztowności, w jakich gustują te stworzenia. Zdarza im się również zamieniać w przedmioty – świadczy o tym jedna z legend, według których jeden z handlarzy złomem poprosił zaprzyjaźnionego stworka o zamienienie się w przepiękny czajnik, który ten mógłby sprzedać buddyjskiemu mnichowi. Słabą stroną magicznych jenotów jest jednak to, iż nie są one w stanie utrzymać przybranej formy zbyt długo. Stąd również porada Japończyków dotycząca tego, jak rozpoznać, iż rozmawia się z tanuki. Otóż wystarczy zdezorientować swojego rozmówcę, po czym poszukać ogona! Należy jednak zachować szczególną ostrożność i podejrzliwość wobec figlarnych tanuki. Wiele z nich pozwala się celowo rozpoznać, by następnie zadrwić sobie z osoby w momencie gdy ta będzie starała się przestrzec innych. Co wtedy zrobić? Wystarczy postraszyć magicznego jenota psem! Tylko na te stworzenia magia nie oddziałuje; każdy pies natychmiast rozpozna tanuki ukrywającego się pod inną postacią.

Japończycy wierzyli również w zjawisko, o jakim mówi się „tanuki-tsuki”, które oznaczało opętanie przez magicznego jenota. Według wierzeń, osoba pod wpływem oddziaływania czaru tanuki zaczynała się dziwnie zachowywać. Jednym z najbardziej szokujących objawów było obżarstwo, któremu jednak towarzyszył drastyczny spadek wagi – sugerowało to, że tanuki zabiera całe pożywienie dla siebie, nie pozostawiając nic ciału na którym żeruje. Do tego dochodziła również agresja czy tajemnicze choroby, których pochodzenia nie dało się wyjaśnić. Wiele osób uwolnionych spod stanu „tanuki-tsuki” mówiło później, że poddali się karze wymierzonej przez jenota za przewinienie wobec niego. Mimo to, tanuki wywołują przeważnie pozytywne skojarzenia wśród mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni.

Japońska symbolika tanuki – szczęście w zabawnej odsłonie

W Japonii znaleźć możemy wiele figurek i symboli przedstawiających kultowe już stworzenia. Wśród nich znalazło się również miejsce dla tanuki. Ich postacie symbolizują szeroko rozumiane szczęście, zwłaszcza w sferze biznesowej – nie bez powodu są wykorzystywane przez przedsiębiorców. W Kraju Kwitnącej Wiśni bardzo często znajdziemy figurki tanuki przed licznymi lokalami usługowymi; można zauważyć je również w biurach. Stworzenia te przedstawiane są zazwyczaj w pozycji siedzącej, z szeroko uśmiechniętym pyszczkiem. W łapkach trzymają zaś rozmaite przedmioty, które także mają swoją symbolikę. Najczęstszym wizerunkiem jest tanuki z butelką sake, symbolizujący cnotę i wartość. Ponadto, znajdziemy również magiczne jenoty w bambusowych kapeluszach, mających za zadanie chronić przed kłopotami. Tanuki z wekslami to natomiast symbol szczęścia w finansach. Co ciekawe, nie musimy podróżować do Japonii by znaleźć tanuki. Wiele z nich stanowi ozdobę Ogrodu Japońskiego Siruwia, znanego także pod nazwą Mała Japonia. Figurkami można zarówno ozdobić swój lokal, jak i mieszkanie; wiele osób nosi podobizny magicznych jenotów ze sobą – w torebce lub plecaku. To również znakomity pomysł na prezent dla bliskiej osoby! Tanuki po dziś dzień cieszą się ogromną popularnością. Pamiętaj, by nie dać się zwieść ich urokowi!

(Artykuł promocyjny)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%