Zamknij
REKLAMA

Kilka tysięcy płyt trafi do MBP (zdjęcia)

07:07, 10.05.2019 | jrs, Fot. J. Rutecka-Siadek
Skomentuj
REKLAMA

Miejska Biblioteka Publiczna w Lesznie obchodziła jubileusz 70-lecia.

Z pewnością najważniejszym wydarzeniem uroczystości w ratuszu było podpisanie umowy z dwoma kolekcjonerami Adamem Jagodzińskim i Jerzym Reichem. Zdecydowali, że zbiory związane z muzyką jazzową, gromadzone przez minione 50 lat, oddadzą Miejskiej Bibliotece Publicznej.

- Postanowiliśmy nasze zbiory przekazać na rzecz tej biblioteki - mówił Adam Jagodziński. - Nasze zbiory gromadziliśmy w Lesznie, sprowadzaliśmy je do Leszna z kraju i ze świata, cały czas były tutaj i tutaj muszą pozostać. Cieszymy się, że znajdą godne miejsce w nowym budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej.

- Kolekcję, którą przekazują nasi wspaniali przyjaciele traktujemy jako dar dla miasta Leszna. Będzie to jeden z najlepszych europejskich zbiorów muzyki jazzowej, bluesowej i rockowej, który będzie stanowił o chlubie miasta - mówił Andrzej Kuźmiński, dyrektor MBP, któremu zależało, by zbiory nie zostały rozproszone.

Wiceprezydent Piotr Jóźwiak przypomniał, że jeszcze jako uczeń szkoły średniej uczęszczał na korepetycje z fizyki do nauczyciela Jerzego Reicha i wówczas zazdrościł mu kolekcji płyt jazzowych.

- I wtedy myślałem, fajnie by dostać kiedyś te płyty. Nie dostałem ich formalnie, cieszę się, że dostało je miasto -  z uśmiechem mówił wiceprezydent.

- Dziękuję tym, którzy sprawiają, że ta biblioteka przez 70 lat stała się miejscem wyjątkowym. Miejscem dialogu, edukacji, twórczości, ekspresji. W rozedrganym świecie szczególnie ważny jest taki kąt, w którym można rozmawiać nie tylko o książkach - do gości spotkania mówił dyrektor MBP.

Przypomniał, że ten rok jest szczególny dla biblioteki, która otrzymała fundusze na powstanie nowej siedziby przy Placu Metziga. A. Kuźmiński dziękował za wsparcie tego zadania przez prezydenta, radnych, posłów i przyjaciół MBP.

- Leszczynianie zasłużyli na taką bibliotekę.

Nie byłoby jej bez tych, którzy pracowali i pracują w placówce. Dyrektor złożył im podziękowania i skierował je również do swoich poprzedników.

Do życzeń dołączył wiceprezydent Piotr Jóźwiak, który w imieniu prezydenta zapowiedział, że od września pracownicy biblioteki mogą liczyć na podwyżki.

Podczas uroczystości w ratuszu wręczono Nagrodę Liścia Miłorzębu za rok 2018 dla wydawnictwa Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie za najlepszą książkę o regionie. Za taką uznano "Pulsującą obecność. Biblioteka publiczna w dziejach Leszna 1920-2014". Autorką jest Janina Małgorzata Halec. Nagrodę specjalną w konkursie Liścia Miłorzębu za rok 2018 dostało Muzeum Okręgowe w Lesznie, wydawca książki "Stolice wielkopolskiego protestantyzmu. Leszno-Śmigiel - współistnienie wyznań: dziedzictwo" pod redakcją naukową Kamili Szymańskiej. Nagrodę dyrektora MBP w Konkursie Liścia Miłorzębu za rok 2018 dla autora przyznano Krzysztofowi M. Kaźmierczakowi za ukazanie leszczyńskiego wymiaru historii w publikacji ,"Rozstrzelani za uratowanie kobiety. Wojsko Polskie kontra Armia Sowiecka".

Nagrodę im. Heleny Śmigielskiej odebrała Ewa Bartkowiak-Nabzdyjak z MBP w Lesznie.

(jrs, Fot. J. Rutecka-Siadek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

nunomnunom

2 0

Szanownym darczyńcom serdecznie za ich gest dziękujemy. 21:44, 13.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz