W środę w leszczyńskim ratuszu odbyło się kolejne spotkanie z mieszkańcami poświęcone rozbudowie miejskiej sieci ciepłowniczej na Starówce. Jeżeli projekt ruszy, budowa pierwszej magistrali z Alei Krasińskiego przez ul. Słowiańską i wokół Rynku ma zostać zakończona przed sezonem grzewczym w 2027 roku.
Koncepcja wprowadzania sieci Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej do centrum Leszna jest odpowiedzią na rosnące ograniczenia użycia paliw kopalnych do ogrzewania mieszkań wynikające z dyrektyw Unii Europejskiej.
Jako pierwsza, w latach 2026-2027, ma być zbudowana magistrala ciepłownicza, która doprowadzi miejski cieplik od istniejącej sieci na Alei Krasińskiego, ul. Słowiańską do Rynku. Prowadzona zostanie wokół Rynku, aby w przyszłości można było ją rozbudowywać na ulicach odchodzących od niego i innych, które się z nimi łączą. Druga magistrala planowana jest od Alei Krasińskiego przez zachodnią część ul. Słowiańskiej do Tamy Kolejowrj, a trzecia ma połączyć Rynek z siecią na ul. Zwycięstwa.
Jest to gigantyczna inwestycja, ale będzie miała sens, kiedy chęć skorzystania z miejskiego cieplika wyrazi odpowiednia ilość właścicieli kamienic i lokali znajdujących się w centrum miasta. To właściciele kamienic mają najwięcej pytań, które kierowali do obecnych na spotkaniu ekspertów, kierownictwa MPEC-u i prezydenta miasta Leszna.
- W mojej kamienicy mam 7 lokali. To w chwili obecnej mam kupić siedem pieców gazowych, aby za kilka lat wyrzucić je i zastąpić cieplikiem? Co mam zrobić? – pytała właścicielka kamienicy przy jednej z dobiegających do Rynku ulic.
Prezydent Grzegorz Rusiecki nie miał jednoznacznej odpowiedzi, gdyż decyzja należy do właścicieli posesji, a miasto stwarza jedynie możliwość skorzystania z sieci miejskiej.
Jeden z ekspertów wyjaśnił, że inwestycja poczyniona w budowę instalacji centralnego ogrzewania w kamienicy lub lokalu nie straci swojej przydatności, gdyż będzie można podłączyć ją poprzez wymiennikownię (węzeł cieplny) z siecią ciepłowniczą, jeżeli w przyszłości powstanie . Sam piec gazowy w takim przypadku straci jednak swoją przydatność.
- Jeżeli założę piece gazowe, to nie będzie mi się spieszyło z przyłączeniem do sieci MPEC-u - podkreśliła swoje stanowisko właścicielka kamienicy.
Na realizację budowy sieci ciepłowniczej w centrum miasta Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Lesznie ma uzyskać znaczące dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, dlatego zakładane jest, że sfinansuje również budowę wymiennikowni w kamienicach.
Prezes MPEC w Lesznie, Robert Florczak poprosił uczestników spotkania o składanie deklaracji o chęci przyłączenia się do sieci ciepłowniczej, gdyż na tej podstawie budowane będą plany realizacji kolejnych etapów inwestycji.
[FOTORELACJA]10680[/FOTORELACJA]
Należy spodziewać się, że spotkania w temacie "ciepło dla Starówki" odbywać się będą cyklicznie.
[ZT]75002[/ZT]
1 0
No to teraz trzymajcie się za portfele !!!