90 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę na Rynku w Rawiczu. Uroczystość odbyła się w sobotę, 12 lipca w obecności oficjeli i rodzin wojskowych.
W sobotę pogoda była zdecydowanie łaskawsza niż w piątek po południu, gdy odbywała się próba.
[ZT]76774[/ZT]
Przysięgę złożyło prawie 90 rekrutów, którzy brali udział w 16-dniowym szkoleniu w ramach „Wakacji z WOT” zorganizowanym w leszczyńskiej jednostce wojskowej przez 12. Wielkopolską Brygadę Obrony Terytorialnej.
Wśród gości uroczystości byli m.in. wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Wiesław Szczepański, pułkownik Dariusz Wyrzykowski - dowódca 12 WBOT, przedstawiciele leszczyńskiej jednostki wojskowej, władze samorządowe powiatu rawickiego i należących do niego gmin, przedstawiciele Policji, Państwowej Straży Pożarnej oraz innych służb, instytucji i placówek. Nie zabrakło kompanii honorowej 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
[FOTORELACJA]10968[/FOTORELACJA]
Po złożeniu przysięgi czworo żołnierzy, którzy wyróżnili się podczas szkolenia, otrzymało od dowódcy 12 WBOT listy gratulacyjne – podczas tej części uroczystości towarzyszyli im rodzice.
Żołnierze, którzy złożyli w Rawiczu przysięgę, wrócili do domów, rodzin. Służbę będą pełnić w macierzystych jednostkach WOT (według miejsca zamieszkania): 125 batalionie lekkiej piechoty Lesznie, 124 blp w Śremie i 122 blp w Dolaszewie.
[REAKCJA]76790[/REAKCJA]
Wojska Obrony Terytorialnej to jeden z rodzajów sił zbrojnych. Oficjalne ich utworzenie nastąpiło 1 stycznia 2017 roku. Obecnie w ramach WOT działa 20 brygad. Liczebność formacji przekroczyła 40 tysięcy żołnierzy.
Aby zostać żołnierzem terytorialnej służby wojskowej, należy mieć ukończone 18 lat, posiadać obywatelstwo polskie, zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia służby wojskowej, nie być karanym za przestępstwa umyślne, posiadać wykształcenie co najmniej podstawowe.
Służba w WOT trwa od roku do 6 lat z możliwością przedłużenia. Odbywa się w formie rotacyjnej - w dniach określonych przez dowódcę jednostki, co najmniej raz w miesiącu przez 2 dni w czasie wolnym od pracy (weekendy) oraz w formie dyspozycyjnej – żołnierz nie rezygnuje ze swoich codziennych obowiązków, ale pozostaje w dyspozycji, czyli w gotowości do działania w sytuacjach kryzysowych.
- Bycie żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej pozwala - dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - na łączenie życia zawodowego i rodzinnego z jednym ze służbą Ojczyźnie – mówi kapitan Anna Jasińska-Pawlikowska, rzecznik 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. - Żołnierz WOT ma duże możliwości kształcenia się i szkolenia, a przede wszystkim duży wpływ na bezpieczeństwo kraju i lokalnej społeczności.
16-dniowe dla osób, które nie były w wojsku i 8-dniowe (wyrównawcze) dla rezerwistów. Całe szkolenie trwa 3 lata i jest podzielone na trzy etapy: w pierwszym roku - szkolenie indywidualne (przekazanie podstawowej wiedzy i umiejętności, w tym z zakresu pomocy medycznej i teorii, jest to również etap selekcji do dalszego szkolenia), w drugim roku – szkolenie specjalistyczne (rozwijanie umiejętności specyficznych dla danej funkcji, jaką żołnierz będzie pełnił w pododdziale np. saper, medyk), w trzecim roku - szkolenie zgrywające (nauka działania w zespole i zgrywanie pododdziałów, z uwzględnieniem specyfiki terenu, w którym będą działać terytorialsi). W każdym roku szkolenia żołnierz OT uczestniczy w szkoleniu zintegrowanym, prowadzonym najczęściej w warunkach poligonowych. Oprócz trzech etapów żołnierze WOT odbywają również wspomniane wyżej szkolenia rotacyjne w weekendy i raz w roku dłuższe szkolenie poligonowe.
[ZT]76789[/ZT]
[ZT]76762[/ZT]
[ZT]76754[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz