Zamknij

Kończy się remont Zamku w Rydzynie. Zmiany są ogromne! (zdjęcia)

09:15, 26.11.2019 jrs, Fot. Justyna Rutecka-Siadek Aktualizacja: 10:17, 01.12.2019
Skomentuj

Jeszcze stoją rusztowania i panuje remontowy bałagan, ale kwestią dni jest, kiedy wszystko zniknie. Piszemy o Zamku SIMP w Rydzynie, w którym od kilku miesięcy trwają prace konserwatorskie i remontowe.

Zacznijmy od sali Wielka Alkowa. Zbigniew Szukalski, dyrektor Zamku SIMP mocno zabiegał o pieniądze na renowację kominka i kotary. To jak wyglądały odtworzono na podstawie dokumentacji z lat 70.

Niestety z kominka do czasów współczesnych zachowały się tylko cegły i fragment ornamentów.

- Teraz kominek zwieńcza płyta z marmuru karraryjskiego - mówi Szukalski. - U dołu doszukano się elementów oryginalnych z czarnego marmuru, tak zwanego dębnika, który pochodził z kamieniołomów królewskich. Nie są już eksploatowane. Tym trudniejsze było jego zdobycie, ale udało się go odnaleźć u kamieniarza niedaleko Krakowa.

Odbudowano rzeźbioną kotarę, z której przed remontem pozostał tylko lewy słup.

Na ukończeniu jest odrestaurowanie malowideł ściennych nad schodami po stronie wschodniej. Dzięki pracy Aleksandry Wysokińskiej, konserwatora sztuki, nie tylko udało się uratować obrazy, ale całkowicie je odtworzyć z nielicznych fragmentów, które znajdowały się pod tynkiem.

Po stronie wschodniej kończy się remont schodów, które w oryginale były wykonane z piaskowca, ale prawdopodobne po drugiej wojnie światowej rozgrabili je żołnierze Armii Radzieckiej. W ich miejscu zamontowano schody betonowe, po których już nie ma śladu. Nowe są znów z płyt piaskowca.

Balustrady, jeszcze niedawno czarne od nalotów i przebarwień, zyskały kolor piaskowy. Wykonano także opierzenia z miedzi.

Cegły muru na schodach, mocno zdegradowane, zabezpieczono. Uzupełniono ubytki i nałożono tynk mineralny, potem tynk renowacyjny, który charakteryzuje się dużą trwałością, daje gwarancję utrzymania kolorystyki, pozwoli oddychać ścianom.

Taras boczny z widokiem na park wyłożono płytami z piaskowca. Dopełniają go przeszklenia i kostka granitowa przed schodami. Pod schodami: - Jest najstarsza ściana części wschodniej. Zostanie oczyszczona, potem jej fragment pozostawimy odsłonięty, by zwiedzający mogli zobaczyć oryginalną średniowieczną ścianę - zapowiada dyrektor.

W pomieszczeniach pod schodami powstanie sala tradycji o Rydzynie. Będzie też coś dla fanów motoryzacji.

- Jedno z pomieszczeń przeznaczymy na ekspozycję historii techniki. W sali ustawimy motocykle, kilka egzemplarzy mamy, ale są kolekcjonerzy, którzy zadeklarowali, że chętnie postawią tutaj swoje modele.

Spacerując wokół Zamku polecamy unieść głowę w górę, by zobaczyć odrestaurowane "Okno iluzoryczne".

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało na remont Zamku 680.000 zł,. Około 200.000 zł na ten cel przeznaczy Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich.

(jrs, Fot. Justyna Rutecka-Siadek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%