Zamknij

Od czego zależy nasilenie kaca?

13:50, 03.12.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 13:50, 03.12.2024

Spożywanie alkoholu nie jest dla organizmu obojętne. Usuwanie go z krwiobiegu wymaga zaangażowania wielu procesów fizjologicznych. Często wiąże się to z gorszym samopoczuciem i charakterystycznymi dolegliwościami. Czy ryzyko rozwoju kaca da się zminimalizować? 

Kac, czyli stan złego samopoczucia po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu, jest doświadczeniem znanym wielu osobom. Charakteryzuje się szeregiem objawów, takich jak bóle głowy, nudności, odwodnienie, drażliwość czy osłabienie. Intensywność tych symptomów może różnić się w zależności od wielu czynników, które wpływają na sposób, w jaki organizm radzi sobie z alkoholem.  Które z nich mają największy wpływ na nasilenie kaca?

Odtruwanie organizmu po alkoholu – na czym polega?

Ta substancja wykazuje działanie toksyczne. Oznacza to, że organizm dąży do jej wydalenia poprzez szereg procesów metabolicznych. To właśnie wtedy pojawiają się nieprzyjemne objawy związane np. z bólami i zawrotami głowy, nudnościami czy nadwrażliwością na hałas.

Taki proces może trwać wiele godzin – w zależności od różnych czynników. Może też on zostać przyspieszony poprzez interwencję medyczną. Detox alkoholowy jest przeprowadzany przez specjalistów – lekarzy i ratowników medycznych. Dzięki odpowiednio dobranym preparatom możliwe jest złagodzenie objawów towarzyszących kacowi. Odtrucie alkoholowe następuje wówczas szybciej. Po taką pomoc mogą sięgać osoby, które doświadczają silnych dolegliwości. 

Odtruwanie alkoholowe może być przeprowadzone z dojazdem do domu. Podawane leki są dostosowane do potrzeb pacjenta oraz jego ogólnej sytuacji zdrowotnej.

Rodzaj i ilość spożytego alkoholu a dolegliwości następnego dnia 

Duży wpływ na nasilenie kaca ma ilość i rodzaj trunków. Napoje o wysokiej zawartości kongenerów – czyli substancji powstających podczas fermentacji i destylacji – mogą potęgować takie objawy. Kongenery znajdują się m.in. w ciemnych alkoholach, takich jak whisky, brandy czy czerwone wino. 

Ilość spożytego alkoholu i tempo picia to równie istotne czynniki. Wyższa dawka oznacza większe obciążenie dla wątroby, która odpowiada za metabolizm alkoholu. Prowadzi to do wzrostu poziomu toksycznych produktów przemiany materii jak np. aldehyd octowy.

Indywidualne predyspozycje organizmu

Każdy organizm inaczej metabolizuje alkohol. Czynnikami wpływającymi na ten proces są m.in.:

  • Masa ciała – osoby o niższej masie ciała mają mniejszą tolerancję na alkohol, co oznacza, że szybciej osiągają wyższe stężenie alkoholu we krwi.
  • Płeć – kobiety, ze względu na różnice w składzie ciała i poziomie enzymów metabolizujących alkohol, mogą odczuwać kaca intensywniej niż mężczyźni.
  • Wiek – młodsze osoby często mają lepszą zdolność do metabolizowania alkoholu niż osoby starsze.
  • Stan zdrowia – choroby wątroby, układu pokarmowego czy hormonalnego mogą zwiększać podatność na kaca.

Stan nawodnienia organizmu

Odwodnienie jest jednym z głównych czynników, które wpływają na nasilenie objawów kaca. Alkohol działa moczopędnie, co prowadzi do utraty płynów i elektrolitów. Jeśli przed spożyciem alkoholu organizm jest już odwodniony, np. z powodu upału, intensywnego wysiłku fizycznego czy niedostatecznej ilości wypitej wody, kac może być bardziej dotkliwy.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%