Zamknij

Czym zajmuje się proktolog?

15:07, 29.01.2024 Aktualizacja: 15:07, 29.01.2024

Pacjenci często odkładają wizytę u proktologa tak długo, jak to tylko możliwe. Głównie ze względu na specyfikę specjalizacji oraz jej zakres zainteresowania, bo do proktologa zgłaszają się osoby z chorobami odbytu, odbytnicy i końcowego fragmentu układu pokarmowego. Czym dokładnie zajmuje się proktolog, z jakich metod terapii i diagnostyki korzysta oraz jakich symptomów nie należy bagatelizować?

Czym zajmuje się proktolog i jak wygląda wizyta u specjalisty?

Dyscyplina, jaką jest proktologia, została wyłoniona z chirurgii, a obszar zainteresowań obejmuje końcowy odcinek układu pokarmowego. Specjalista diagnozuje choroby i nieprawidłowości występujące w obrębie odbytu, odbytnicy i kanału odbytu, a następnie wskazuje możliwe sposoby leczenia.

Osoby decydujące się na wizytę u proktologa muszą przede wszystkim pokonać strach i wstyd. Warto pamiętać, że jest to specjalista, tak samo jak kardiolog, neurolog czy chirurg, a jego zadaniem jest niesienie pomocy. Dzień przed planowaną wizytą należy zwrócić szczególną uwagę na dietę, rezygnując z ciężkostrawnych posiłków.

Ze względu na specyfikę specjalizacji, obowiązkowe przygotowanie do wizyty obejmuje przede wszystkim zadbanie o higienę miejsc intymnych oraz okolic odbytu.

W czasie wizyty specjalista przeprowadza z pacjentem wywiad, którego celem jest ustalenie występujących dolegliwości i ich nasilenia. Ważne jest też zebranie ogólnych informacji o stanie zdrowia, współistniejących chorobach, przyjmowanych lekach, ponieważ mogą one wpływać na rozwój lub nasilenie dolegliwości proktologicznych.

Metody diagnostyki i terapii

Postawienie prawidłowej diagnozy wymaga również wykonania odpowiednich badań. W czasie wizyty lekarz ocenia wygląd i kondycję okolic odbytu, wykonując także badanie per rectum. Jeśli zachodzi taka potrzeba wykorzystywany jest także wziernik, podczas annoskopii lub rektoskopii. Drugie z badań umożliwia lekarzowi ocenę struktur znajdujących się nieco głębiej. W czasie rektoskopii możliwe jest też pobieranie wycinków, które następnie przekazywane są do badania histopatologicznego. W specjalistycznych klinikach, takich jak np. flebetica.pl, pacjent może skorzystać z kompleksowej i profesjonalnej pomocy. Specjaliści mają do dyspozycji nowoczesny sprzęt diagnostyczny.

Sposób leczenia zależy od postawionej przez lekarza diagnozy. W zależności od nasilenia występujących u pacjenta dolegliwości proktolog może modyfikować terapię, dostosowując ją do indywidualnej sytuacji. U osób z hemoroidami wykonane mogą zostać zabiegi, takie jak skleroterapia czy leczenie laserowe.

Jakie objawy wymagają konsultacji ze specjalistą?

Wszelkie symptomy, które świadczyć mogą o nieprawidłowościach dotyczących końcowego odcinka układu pokarmowego, powinny zostać jak najszybciej skonsultowane z lekarzem specjalistą.

Wśród najczęściej występujących wymienić należy:

  • zaburzenia rytmu wypróżnień,
  • przewlekłe biegunki,
  • nawracające zaparcia,
  • uczucie niepełnego wypróżnienia,
  • obecność w stolcu krwi lub śluzu,
  • problemy z gazami,
  • ból podczas wypróżniania,
  • przewlekły, nawracający, uporczywy świąd lub uczucie pieczenia w okolicy odbytu,
  • niemijające uczucie wzdęcia.

Bagatelizowanie wymienionych objawów oraz próby samodzielnego leczenia działają na niekorzyść pacjenta. Opóźnianie rozpoznania postawionego przez specjalistę sprawia, że choroba rozwija się, a stan chorego pogarsza. Proktolog zajmuje się diagnostyką i leczeniem wielu chorób, w tym również choroby nowotworowej.

(Artykuł promocyjny)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%