Zamknij
REKLAMA

Wystawa w MBWA: Paulina Kowalczyk „Jeżeli t=0”

Wystawa w MBWA: Paulina Kowalczyk „Jeżeli t=0”
  • niedziela 26 czerwca, 18:00
  • 24.06.2022
  • Galeria MBWA w Lesznie
  • Wstęp wolny
Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie oraz Autorka zapraszają na wystawę

Paulina Kowalczyk

Jeżeli t=0”


wernisaż wystawy: 24 czerwca 2022 /piątek/, godz. 18.00

Galeria MBWA Leszno ul. Leszczyńskich 5

wystawa czynna do 21 sierpnia 2022

Definiowanie obrazu wiąże się z koniecznością wykroczenia poza ramy kadru i otworzenia się na kontekst. Sekwencyjność wizualnej percepcji zawiera w sobie aspekt ruchu, zmienności, a także wieloznaczności odczytu. Obraz atomizuje rzeczywistość poprzez transformację i negowanie stałości. Jest śladem obecności, spowitym nimbem tajemnicy. Potrzeba reagowania na bodźce oznacza szukanie odpowiedniego medium, aby myśl mogła zainicjować materializowanie / krystalizowanie narracji zrodzonej z przeczuć. Istnieje semantyczna różnica między słowami widzieć i patrzeć. Pierwsze pochodzi od łacińskiego videre oznaczającego także wiedzieć. Widzieć, czyli dostrzegać, a zatem świadomie rejestrować obraz. Patrzenie nie musi zakładać dostrzegania, ponieważ odwołuje się bezpośrednio do zmysłów. Procesualność życia przekłada się na działania w obszarze sztuk wizualnych. Początek i koniec realizacji są ze sobą sprzężone i pozostają zawsze w relacji z nowymi koncepcjami. Jedna myśl wynika z drugiej. Myśli spotykają się w jednym punkcie. Każda decyzja jest przykładem negentropii. Podejmowanie działania oznacza oddalanie się od inercji, charakterystycznej dla jungowskiej Pleromy - prachaosu. To zanurzenie w życiu, czyli doświadczaniu i transformacji.

Wychylając się sponad krawędzi naszej ziemi, patrzyłem, jak zbliża się dryfujący kontynent.

- Płynie prosto na nas! - krzyknąłem, a w tej samej chwili ziemia zadrżała (…). Oba światy zetknęły się z sobą, a potem się od siebie odbiły i zaczęły się oddalać, i znów się połączyły, i jeszcze raz oderwały. W wyniku jednego z takich zderzeń zostałem wyrzucony na tamtą stronę, a tymczasem ponownie rozwierała się już pusta otchłań, oddzielając mnie od mojego świata.

Rozejrzałem się dokoła: niczego nie można było już poznać.

/Italo Calvino/

Paulina Kowalczyk

Urodzona 22.12.1980 w Rawiczu.

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie UAP) – dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. G. Nowickiego (grafika warsztatowa) oraz pracowni prof. B.Wegnera (rysunek i malarstwo). Brała udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Od 2009 roku łączy działalność artystyczną z dydaktyczną pracując jako nauczyciel akademicki (Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, Politechnika Poznańska). Współpracuje z Miejskim Biurem Wystaw Artystycznych w Lesznie, prowadząc warsztaty rysunkowo-malarskie. 

czerwiec 2022


26.06 niedziela
Koncert Pinokio Brothers

lipiec 2022


2.07 sobota
100-lecie Chóru Chopin
8.07 piątek
Spacery historyczne po Lesznie