Zamknij

Do kogo adresowane są usługi faktoringowe?

07:55, 30.09.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 19:39, 04.10.2021
Skomentuj

Jeszcze kilka lat temu usługi faktoringowe oferowały wyłącznie banki, a ich odbiorcami były głównie duże przedsiębiorstwa. Dziś to przeszłość i faktoring jest znacznie łatwiej dostępny. Kto powinien się zainteresować nowoczesnym faktoringiem? Gdzie szukać atrakcyjnej i elastycznej oferty usług faktoringowych?

Na czym polega faktoring?

Wielu przedsiębiorców funkcjonuje dziś w środowisku, w którym oferowanie kredytu kupieckiego jest wręcz koniecznością i warunkiem nawiązania współpracy. O ile dla kontrahenta możliwość opłacenia faktury po upływie 30–90 dni jest bardzo komfortowe, o tyle w przypadku wystawcy faktury już niekoniecznie. Musi on bowiem dysponować środkami na bieżące prowadzenie działalności – wypłacanie wynagrodzeń i regulowanie swoich zobowiązań. Właśnie w takich sytuacjach faktoring może przyjść z pomocą.

Faktoring to usługa finansowa, która polega na sprzedaży nieprzeterminowanych faktur z odroczonym terminem płatności firmie faktoringowej. Firma oczywiście pobiera opłatę za usługę, jednak przedsiębiorca może niemalże od ręki odzyskać środki wynikające z faktury – istnieje możliwość sfinansowania nawet części kwoty faktury.

Szybkie pozyskanie środków na bieżące finansowanie działalności to tylko jedna z zalet faktoringu. Korzystając z usługi, można również liczyć na bieżący monitoring spływu należności, delikatne motywowanie kontrahentów do spłaty, a w skrajnych przypadkach – podejmowanie działań windykacyjnych (zwykle jest to dodatkowo płatna usługa).

Kto powinien rozważyć skorzystanie z faktoringu?

Zwykło się uważać, że faktoring to rozwiązanie zarezerwowane dla dużych firm. Nic bardziej mylnego. Usługami faktoringowymi zainteresować powinien się każdy przedsiębiorca, który wystawia faktury z odroczonym terminem płatności, niezależnie od skali prowadzonego biznesu i branży. Faktoring w ostatnim czasie najbardziej doceniają jednoosobowe działalności gospodarcze, w szczególności działające w branżach: transportowej, budowlanej, usługowej, produkcyjnej i reklamowej.

Oferta firm faktoringowych jest dziś konkurencyjna i przystępna cenowo. Nie ma zatem najmniejszych problemów z tym, by dostosować ją do indywidualnych preferencji i potrzeb prowadzonego biznesu. Dużo niższe niż kiedyś są również koszty (finansowanie np. w firmie NFG rozpoczyna się już od 0,053% za dzień finansowania), więc warto rozważyć faktoring jako szybszą i bardziej elastyczną formę finansowania działalności.

Faktoring dla konkretnych branż

Rosnąca od kilku lat konkurencja na rynku usług faktoringowych sprawiła, że usługi faktoringowe nieustannie się zmieniają i w coraz większym stopniu odpowiadają na potrzeby biznesu. Wspomnieć warto również o postępującej specjalizacji. Nie brak dziś na rynku podmiotów, które przygotowały specjalne rozwiązania przeznaczone dla przedstawicieli konkretnych branż – np. faktoring dla firmy handlowej, gastronomicznej czy transportowej.

Warto zapoznać się z aktualnymi ofertami firm faktoringowych oraz pakietem usług dodatkowych, gdyż mogą one nie tylko pozwolić na odzyskanie płynności finansowej, lecz także  oddelegowanie części obowiązków firmie faktoringowej (np. monitoring spływu należności). W ten sposób można uwolnić firmowe zasoby i skupić się na tych czynnościach, które generują dla firmy przychody.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%