Zamknij

Dlaczego warto zainwestować w dobrze wykonaną izolację poziomą fundamentu?

12:21, 22.11.2024 Aktualizacja: 12:21, 22.11.2024

Dobre położenie fundamentu to swoisty klucz do powodzenia się całej budowy – dlatego w żadnym wypadku nie należy go lekceważyć. Solidnie położony, stanowi swoistą podstawę trwałości, a przy tym również filar całej kompozycji budynku. Prawdziwym wyzwaniem może okazać się jednak zabezpieczenie go przed destrukcyjnym, a przy tym wysoce erozyjnym działaniem wody. Z tego względu tak ważna jest dobrze wykonana hydroizolacja, mająca za zadanie zapobiegać nasiąkaniu fundamentów wodą. Izolacja pozioma kładziona jest między ławą a ścianą fundamentową, a także na zetknięciu ścian fundamentowych oraz zewnętrznych ścian budynków. Niezwykle istotne w tym wszystkim jest samo jej wykonanie; to właśnie na niej opiera się bowiem cały budynek. Nieprawidłowo wykonana izolacja pozioma naraża właścicieli budynków na horrendalne wydatki, jakie w przyszłości wynieść może naprawa, która z kolei jest bardzo trudna w realizacji.

Przed czym chroni izolacja pozioma fundamentu?

Izolacja pozioma fundamentów ma za zadanie przeciwdziałać podciąganiu kapilarnemu. Zjawisko to polega na przenoszeniu się wilgoci z niższych na wyższe kondygnacje domu. Dzięki jej zastosowaniu fundament będzie trwalszy, zaś mury nie będą pękać. Izolacja pozioma zabezpiecza nieruchomość przed szkodliwym działaniem wilgoci, a także jej osiadaniem i wsiąkaniem w fundamenty. Woda to potężny żywioł, a wilgoć bardzo łatwo przenika do słabo uszczelnionych miejsc. Pozornie drobny błąd w sztuce budowlanej może mieć naprawdę poważne konsekwencje w przyszłości – narażając właściciela na ogromne straty. Ze względu na bezpieczeństwo lokatorów, fundamenty muszą zostać wzbogacone o odpowiednią izolację, pozwalając na zabezpieczenie całego domu przed niekorzystnym oddziaływaniem wilgoci. Pozioma izolacja fundamentu jest szczególnie istotna zwłaszcza zimą, gdy nagromadzona woda zamarza pod wpływem niskich temperatur, mogąc powodować rozsadzanie materiału budowlanego, doprowadzając przy tym do poważnego naruszenia konstrukcji całej nieruchomości. Izolacja pozioma fundamentów wykonywana jest najczęściej z masy bitumicznej, folii płaskiej, papy oraz włókien szklanych. Warto wybierać materiały wysokiej jakości, które będą w stanie przetrwać przez lata. To jednak nie wszystko, co warto wiedzieć...

Izolacja pozioma fundamentu? Koniecznie ze specjalistami!

Prawidłowa izolacja fundamentów powinna być wykonana o dokładnie zweryfikowane warunki gruntowo-wodne w danej lokalizacji. Od jakości oraz przepuszczalności powietrza zależy bowiem to, jak długo wody gruntowe będą utrzymywały się na niebezpiecznym poziomie. Przed izolacją powinno się przeprowadzić specjalistyczne badania podłoża – warto zlecić je osobom z odpowiednimi uprawnieniami oraz wiedzą w tym zakresie. Uzyskane wyniki pozwolą na wykonanie prawidłowej izolacji, dzięki której możliwe jest zabezpieczenie budynku przed zagrożeniem wilgocią gruntową, okresowo spiętrzającą się wodą, a także wodą gruntową stale obecną w gruncie, której poziom może ulegać licznym wahaniom. Na stronie internetowej osuszanie.info/izolacje-poziome/ zainteresowani mogą dowiedzieć się więcej na temat prawidłowego przeprowadzania izolacji poziomych fundamentów. Specjaliści z Hydrobloker przedstawiają tam między innymi zalety wykonania jej przez doświadczone osoby, wymieniając wśród nich między innymi niskie koszty wykonania, poprawę warunków higienicznych, a także kilkakrotne wzmocnienie wytrzymałości muru za sprawą zastosowania betonu o wysokich parametrach wytrzymałościowych. Wykonanie izolacji przez profesjonalistów pozwala na szczegółowe odizolowanie oraz zabezpieczenie fundamentów stanowiących podstawę każdego budynku, ograniczając przy tym ryzyko występowania mostków termicznych czy osiadaniu domu, które objawia się poprzez pęknięcia na ścianach.

(Artykuł promocyjny)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%