Zamknij

czwartek, 20.02, godz. godz. 12:30 - pokaz zamknięty godz. 17:00 - wstęp wolny

Galeria MBWA Leszno, ul.Leszczyńskich 5

Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie oraz Szkoła Podstawowa nr 12 w Lesznie zapraszają na pokaz filmów animowanych.

Akcja Animacja odbędzie się w czwartek, 20 lutego w Galerii MBWA. 

- I pokaz o godz. 12:30 (zamknięty)

- II pokaz godz. 17.00 wstęp wolny.

Pokazom towarzyszyć będą spotkania z reżyserką i scenarzystką Anielą Lubieniecką.

Pokaz kilkunastu filmów animowanych wykonanych przez uczestników Kółka Animacji Poklatkowej działającego przy Szkole  Podstawowej nr 12 w Lesznie. Opiekunem grupy jest Barbara Napieralska.

Animacją zajmujemy się już od kilku lat, a zaczęło się od wyjazdów do poznańskiego Liceum Plastycznego. Kiedy opanowaliśmy podstawy tworzenia krótkich filmików zaczęliśmy działać na gruncie szkolnym. Nasze filmy brały udział w konkursach i przeglądach, między innymi w popularnym festiwalu HALO ECHO we Wrocławiu. W październiku 2019 pokazaliśmy swój dorobek w Teatrze Miejskim w Lesznie.

Co daje animacja?

Popularna w ostatnich latach animacja poklatkowa jako środek wypowiedzi artystycznej ma w sobie ogromny potencjał, ponieważ kształtuje umiejętności pomijane w tzw. "nauczaniu pod testy". Animując łączymy działania plastyczne z technologią komputerową w jedną całość. Celem tego rodzaju działań wcale nie jest doskonały efekt końcowy, czyli znakomity film – daleko naszym projektom do doskonałości. Ważną istotą jest sam proces tworzenia, kształtowanie umiejętności współpracy w zespole i odpowiedzialności za wspólne dzieło, a przede wszystkim umiejętności twórczego myślenia. Dzięki temu dzieci zdobywają istotne kompetencje w przyszłym funkcjonowaniu. Poza tym, nie trzeba posiadać wyjątkowych umiejętności manualnych. Uczniowie świetnie radzą sobie wykorzystując różne metody, materiały i techniki (rysunek, wycinanka, plastelina, materiały sypkie, gotowe figurki czy urządzenia, których już nie używa na lekcjach np. grafoskop). Wato podkreślić, że nasi uczniowie brali udział w warsztatach prowadzonych przez profesjonalnych filmowców we wrocławskim Centrum Technologii Audiowizualnej (CeTA), które poszerzyły ich twórcze horyzonty.

Aniela Lubieniecka. Reżyser, scenarzysta, scenograf, animator. Od roku 1993 współpracuje z TV Studiem Filmów Animowanych w Poznaniu. Współautorka wielu animacji, m.in. cyklu "Baśnie i bajki polskie", "Miniatury filmowe do muzyki klasycznej". Reżyserka takich filmów, jak: "Korale Czarownicy" (2008), "Zaczarowane pantofelki" (2006), "WALC A-MOLL OP. POSTH" (1996), "Mark Chagall" (1994). Laureatka wielu nagród i wyróżnień. Jest także ilustratorką książek dla dzieci oraz autorką efektów specjalnych do filmów "Powrót wilczycy" Marka Piestraka oraz "Cudowne miejsce" Jana Jakuba Kolskiego.


środa19 lutego

czwartek20 lutego
czw 20 lut
godz. 12:30 - pokaz zamknięty godz. 17:00 - wstęp wolny

piątek21 lutego

sobota22 lutego

wtorek25 lutego

piątek28 lutego

niedziela1 marca

piątek13 marca

sobota14 marca

niedziela15 marca

czwartek26 marca

sobota28 marca
© leszno24.pl | Prawa zastrzeżone