Zamknij
REKLAMA

Nowe decyzje rządu w sprawie pandemii: święta tylko z domownikami, ferie w jednym terminie

10:30, 21.11.2020 | lm
Skomentuj
REKLAMA

Premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Gowin oraz minister zdrowia Adam Niedzielski poinformowali o nowych zaleceniach dotyczących walki z pandemią. Swoje decyzje przedstawili na sobotniej konferencji prasowej.

Nowych regulacji jest kilka i są one bardzo znaczące dla każdego z nas.

Na początku spotkania z dziennikarzami Mateusz Morawiecki przyznał, że wiele wcześniejszych przewidywań rządu i odpowiednich służb,  dotyczących rozwoju pandemii, jak też wiele prognoz z tym związanych było błędnych. Podkreślił, że koronawirus wciąż jest bardzo groźny i wciąż wymaga od nas wszystkich ogromnej dyscypliny i dostosowania się do przyjętych zasad, w tym głównie reguły DDM - dezynfekcja, dystans, maseczka.

Premier mówił, że jesteśmy w czasie tzw. "100 dni solidarności", a więc w okresie, kiedy tylko od nas samych zależy zdrowie i życie nasze, naszych bliskich, a także dalsze funkcjonowanie i wydolność służby zdrowia i przyszłość polskiej gospodarki. Dlatego właśnie rząd wprowadza nowe, kolejne już regulacje.

Pierwsza z nich dotyczy handlu. Od przyszłej soboty, 28 listopada otwarte zostaną wszystkie placówki handlowe.

- Będą one działać w najwyższym reżimie sanitarnym. Jeśli nie dostosują się do tych zasad, będą zamykane. Będziemy to kontrolować - podkreślił premier. Wicepremier Gowin dodał, że w grudniu planowane są dwie niedziele handlowe - 13 i 20 grudnia. Nad 6 grudnia rząd się jeszcze zastanawia.

Druga sprawa to branże fitness, gastronomia i kultura. One pozostają nadal zamknięte, póki co do 27 grudnia. Nie będzie też działać cała branża turystyczna, a wynika to także z decyzji rządu dotyczących świąt Bożego Narodzenia i ferii.

Premier i minister zdrowia zaapelowali do Polaków, aby święta Bożego Narodzenia spędzać w domu, razem z tymi osobami, z którymi mieszkamy. Nie są wskazane odwiedziny, imprezy rodzinne w większym gronie. Dlatego rząd planuje jeszcze przed świętami wprowadzić ograniczenie możliwości przemieszczania się. Przedstawiciele rządu radzili, aby nie rezerwować świątecznych wyjazdów, zwłaszcza za granicę, aby zostać na Gwiazdkę w swoich domach.

Kolejna decyzja dotyczy ferii. One będą dla wszystkich uczniów w jednym terminie - 4-17 stycznia. Dzieci i młodzież mają na ten czas pozostać w domach. Rząd odradza wyjazdy na wakacje zimowe. Żadnych form zorganizowanego wypoczynku nie będzie.

Lekcje w szkołach do końca roku 2020 będą się odbywać zdalnie, tak jak obecnie.

Premier Morawiecki mówił, że te wszystkie decyzje mają sprawić, że do czasu dostępności pierwszej dawki szczepionek nie będzie znaczącego wzrostu zakażeń na koronawirusa. Jego zdaniem, po feriach właśnie, od 18 stycznia powinny się zacząć szczepienia. Do tego czasu - według szefa rządu - jest konieczna taka dyscyplina i przestrzeganie takich obostrzeń.

Wicepremier Jarosław Gowin, odpowiedzialny w rządzie za gospodarkę, podkreślał z kolei: - Walczymy o uratowanie każdego miejsca pracy. Dodawał jednak, że trzeba się jednak uzbroić w cierpliwość, że te branże, gdzie kontakty międzyludzkie są najbliższe, nie zostaną otwarte. - Krok po kroku będziemy wyprowadzać gospodarkę na prostą - zapewniał.

Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił z kolei, że rząd zdecydował się na przedstawienie swoich decyzji dotyczących najbliższych tygodni po to, aby nie zaskakiwać Polaków z dnia na dzień. - Plany mają być przewidywalne i przejrzyste - tłumaczył.

Jego zdaniem, możliwe są teraz dwa scenariusze. Jeśli liczba zakażeń będzie spadać, to nastąpi powrót do podzielenia kraju na strefy, tak jak to było wcześniej. Jeżeli dobowy przyrost nowych przypadków koronawirusa będzie wynosić nie więcej niż 19 tysięcy - strefa czerwona, poniżej 10 tysięcy - strefa żółta, poniżej 4 tysięcy - zielona.

- Ale może być też odwrotnie. Pandemia może przyśpieszyć. Jeśli przyrost nowych zakażeń będzie na poziomie 27 tysięcy dziennie grozi nam narodowa kwarantanna - mówił minister.

- Rok 2020 jest rokiem dramatycznym, bardzo trudnym. Razem możemy sprawić, aby rok 2021 był rokiem przełomu - zakończył swoje wystąpienie na konferencji premier Mateusz Morawiecki.

 

 

(lm)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA